Advent v Sudetech spadal do období přástek, kdy se za dlouhých zimních večerů předl len. Přástky zakončovala před Štědrým dnem takzvaná Dlouhá noc.Tehdy nastal čas k hodování.

„Na stůl byla přinesena bramborová nebo kroupová polévka, uzené maso s knedlíky a jablečné křížaly. Pilo se přástkové pití, což bylo teplé ochucené pivo," popsala praxi ve slezské části Jeseníků ředitelka Státního okresního archivu Jeseník Bohumila Tinzová.

O Štědrém dnu lidé drželi půst až do večeře. Její základ tvořila vánoční mandlová polévka z mléka, vody, cukru a loupaných mandlí zahuštěná trochou mouky.

Chudí lidé se pak již obvykle spokojili jen s takzvanými makovými sousty nebo jablečným závinem s hrnkem pivní polévky.

V bohatších měšťanských rodinách byla základem slavnostní večeře mandlová polévka nebo rybí polévka s jikrami.

„Následovala pečená ryba na modro s mandlemi, povidlovou omáčkou a slezským knedlíkem. I zde nesměl chybět jablečný štrůdl," sdělila Bohumila Tinzová.

Vyhlášenou vánoční dobrotou ve Slezsku byly takzvané lehnické bomby, koláče z perníkového těsta s kandovaným ovocem polité čokoládou.

Vánoční hry i vepřová pečeně

Dobu mezi večeří a půlnoční mší vyplňovali němečtí obyvatelé Jeseníků vykonáváním různých magických praktik.

Dívky například házely střevícem. Pokud se otočil špičkou ke dveřím, měla mladá žena v příštím roce odejít z domu.

„Mládenci se věnovali lití olova. Rozpustili jej na lžičce a rychle vylili do škopíku s vodou. Podle toho, co jim ztuhlý kov připomínal, usuzovali na své budoucí povolání," přiblížily etnografka Mária Kudelová a historička Miloslava Hošková.

Na Boží hod vánoční se musela na stole objevit vepřová pečeně, v chudých rodinách se v dřívějších dobách jedl pokrm s mákem, aby v novém roce měla rodina hojnost.

Oblast německy mluvících Jeseníků byla známa i provozováním vánočních her. Vystupovala v nich Panna Maria, Josef, andělé Gabriel a Emanuel, hospodář, sloužící a pastýři Ondřej, Krištof, Mates a Hansjörg, kteří se přišli poklonit narozenému dítěti.

„V druhé části hry vystupoval král Herodes, jeho sloužící, hvězdář, který králi předpověděl zrození nového krále a příchod tří králů Kašpara, Melchiora a Baltazara," uzavřely Mária Kudelová a Miloslava Hošková.