„Jednalo se o prodejce z Čech, postupně ráno volali, že kvůli ledovce raději nevyjíždějí," řekla ředitelka šumperského muzea Marie Gronychová. Zatímco v sobotu na Šumpersku vydatně pršelo a teploty se přehouply přes nulu, v Čechách byla situace horší. Silnice pokrylo náledí.

Právě vytrvalý déšť odradil také řadu návštěvníků vánočního jarmarku. Ti, kteří přišli, mohli vybírat z řady výrobků. Koupit se dala například přírodní mýdla, proutěné a dřevěné výrobky, kovové ozdoby i šperky nebo textilní módní doplňky.  Pro zahřátí přišel vhod horký punč či svařené víno.

„Více lidí přišlo ráno, odpoledne je to slabé a hlavně je zima. Ale hlavně mám obavy z cesty domů kvůli náledí," posteskl si Vladimír Jansa, který až z Hradce Králové přijel s dřevěnými hračkami.

Muzeum ještě před několika lety trhy pořádalo v Rytířském sále, odkud se pak přesunuly ven. „Letos nás počasí opravdu zradilo. Ale jarmark již uvnitř pořádat nelze. Nemůžeme vyprázdnit sál, kde je nyní expozice, kvůli jednodenní akci," vysvětlila Marie Gronychová. Předvánoční atmosféru si ale v muzeu lze vychutnat i příštích dnech, lidé mohou navštívit expozici papírových betlémů.