O zrušení akce Vánoční Šumperk 2020 rozhodli šumperští radní. Vedla je k tomu nejistota z vývoje epidemiologických opatření, obava z ohrožení zdraví lidí, ale i případné velké finanční ztráty, pokud by se akce nemohla konat v obvyklém režimu.

„Vzhledem k nejisté epidemiologické situaci, kdy není jasné, zda bude možné pořádat vánoční akce a za jakých podmínek, rozhodli jsme se trhy u radnice v letošním roce zrušit,“ informoval starosta Tomáš Spurný.

Tímto krokem organizátoři trhů, což je město a dům kultury, ušetří z rozpočtu zhruba půl milionu korun.

„Zrušení akce jsme konzultovali také se stánkovými prodejci, kteří se bojí možných ztrát. Museli by již nyní nakoupit zboží a jít do velké nejistoty. Stále totiž není jasné, kdy a jak rychle se bude rozvolňovat, kolik se bude moci na venkovních akcích sejít osob a jaké budou podmínky prodeje. Jejich obavy chápu,“ uvedl starosta.

Vánoční punč? Možná

Radní zároveň schválili výjimku z vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejném prostranství. Díky tomu budou moci prodejci v centru města nabízet tradiční punče a další nápoje do patnácti procent alkoholu.

„Tímto krokem dává město šanci podnikatelům, kteří by si prodejem vánočního zboží mohli alespoň trochu vylepšit svou současnou tíživou ekonomickou situaci,“ doplnil Tomáš Spurný.

Výjimka z vyhlášky se vztahuje na centrum města ohraničené ulicemi Okružní, Slovanská, Krátká, Hlavní třída, Šmeralova, Revoluční, Terezínská, Kozinova, Gen. Svobody a Langrova.

Za současné situace však pouliční prodej alkoholu prakticky znemožňuje celostátní zákaz jeho konzumace na veřejných prostranstvích. Ten platí prozatím do 12. prosince.

Vánoční strom byl na náměstí Míru dopraven z Klepáčova. Do pátku 27. listopadu bude nazdoben, rozsvícen bude na začátku adventu. Ve stejný čas se rozzáří také výzdoba města, která bude letos doplněna o nové prvky zejména na Točáku.