Od prvního prosince zdobí prostory Informačního střediska Jesenicka vánoční strom, který je plný malovaných přáníček. Kdo chce zastoupit Ježíška, je ochoten sáhnout do peněženky a otevřít své srdce, může si vybrat, kterému z dětí udělá radost. Podobný strom byl také instalován na šumperské Hlavní třídě, tentokrát naproti knihkupectví Tón.

„Milý Ježíšku, přála bych si hodinky a knížku Špalíček veršů a pohádek,“ napsala do malovaného přáníčka devítiletá Simona. Pětiletá Vaneska by zase ráda pod stromečkem našla kočárek pro panenku. Kluci prosí Ježíška o auta na ovládání, kopačky.

Větší slečny se chtějí krášlit, i když některé jsou s pravopisem na štíru. „Milý ježíšku, moc bych si přála řasenku volume Espres, černou tužku na oči, mejkap, světle růžové stíny, deodorant ve spreji nivea, výžyvný krém na obličej, lesk na rty, kosmetyckou tašku,“ rozepsala se jedna z dívek.

Už první den přicházeli do informačního střediska lidé a vybírali si z devětačtyřiceti přání. „Pokud to má smysl a děti z toho budou mít radost, tak je to dobrý nápad. Mě tato akce překvapila. Udivilo mě, že se něco takového děje,“ řekla při pročítání přáníček Barbora Šufanová.

Princip obdarování je jednoduchý. „Člověk si vybere přáníčko. My si zapíšeme jeho jméno a telefonní číslo. Kdyby došlo k delší časové prodlevě, budeme jej kontaktovat, jestli chce dárek skutečně koupit. Žádné z dětí nesmí zůstat neobdarované,“ uvedla Kateřina Pavlů z Jesenické rozvojové, která je patronem celé akce.

Lidé si také mohou zvolit, zda se chtějí účastnit předávání dárků a vidět reakci dětí na jejich splněná přání. V informačním centru je i kasička.

Loni, kdy se zde strom přání objevil poprvé, se totiž pracovníci centra setkali s lidmi, kteří chtěli pomoci finančně. Shromážděné prostředky pak pracovníci rozdělí rovným dílem mezi domov v Jeseníku a v Černé Vodě.

Šumperský strom přání ozdobilo sedm desítek kreslených přáníček. Dárky budou lidé kupovat dětem centra Pavučinka v Dolnomlýnské ulici, kde našly útočiště dvě desítky capartů do tří let. Dárky mohou lidé odevzdat v knihkupectví Tón, jejich předání je plánováno na 23. prosince. „Oslovíme také místní firmy, které mohou jakýmkoliv obnosem přispět na účet dětského domova,“ řekla organizátorka dobročinné akce Tereza Schreiberová.

Danuše Krčová, Hana Kubová