Do popelnice rozhodně nepatří, zabírají v nich místo a zbytečně by skončily na skládce. „Lidé by měli vánoční stromky nechávat vedle nádob na komunální odpad. Naši pracovníci je jednou za týden, vždy v pátek, svážejí," radí Milan Doubravský, šéf městské firmy EKO servis, která má na starost svoz odpadů v Zábřehu.

Další možností je zavézt stromek do sběrného dvora Separex v Leštinské ulici. Otevřeno tady mají v pracovní dny od šesti do šestnácti hodin.

V Šumperku by lidé měli stromečky odkládat ke kontejnerům na sběrných místech tříděného odpadu. „Mohou tak učinit až do 20. února. Pak již musejí vánoční stromek odvézt do sběrných dvorů v Anglické nebo v Příčné ulici," sdělila mluvčí šumperské radnice Olga Hejduková.

Vyhozené vánoční stromečky na skládce neskončí. Naopak, poslouží ještě jednou. Jako zahradnický materiál. „Stromky rozemeleme na štěpku, která pak putuje do naší vlastní kompostárny, případně ji využijeme jako mulč. Ten používáme na záhony nebo v parcích a mohou si ho odebrat i občané," vysvětlil Milan Doubravský.

V Zábřehu používají i mobilní štěpkovač, který odložené vánoční stromky rozemele přímo na místě, kde je lidé odložili. Snižují se tím náklady na přepravu.