Smrk, který dekoruje náměstí u radnice, pochází z ulice ČSA. „Smrk byl na nevhodném místě, takže by stejně musel jít pryč. Toto byla dobrá příležitost se ho zbavit, příští rok by již objem kmenu byl větší a potřebovali bychom povolení,“ řekl Pavel Damiančík z Podniků města Šumperka.

Strom, na který se nyní instalují žárovky, měří zhruba třináct metrů, což je podstatně méně než výška loňského vánočního stromu. „Loni byly velké problémy s dopravou do centra a to již nechceme riskovat,“ dodal Damiančík. Menší smrk na Točáku pochází ze soukromé zahrady. Oba stromy se rozsvítí 1. prosince.

V Jeseníku svítí vánoční strom na centrálním Masarykově náměstí už od pátku 25. listopadu. Technické služby jej instalovaly už minulé úterý, aby ho stihly nazdobit do první neděle adventní.
„Smrk jsme dovezli z Mahenovy ulice v Jeseníku. Je krásně rozvětvený až k zemi. Původně měřil okolo šestnácti metrů, kvůli větrným poměrům, které v Jeseníku panují, jsme jej zkrátili na jedenáct metrů,“ řekla Vlasta Kabelová z Technických služeb Jeseník.

Také v Mohelnici už vánoční strom stojí na náměstí Svobody. Deset metrů vysoký smrk přivezli v pondělí 28. listopadu z ulice Adolfa Kašpara, kde ho radnici věnoval majitel soukromého pozemku. Žárovky na smrku se rozsvítí v pondělí 5. prosince v pět odpoledne a součástí programu bude také vyhodnocení nejhezčího přítomného Mikuláše a anděla a nejškaredějšího čerta.

V Zábřehu o tradiční vánoční smrk uprostřed náměstí Osvobození přišli loni na jaře. Strom byl ve špatném stavu a nezbylo, než ho skácet. Už před loňskými Vánocemi ho zastoupil stříbrný smrk, který roste těsně u budovy gymnázia.

„Letos radnice zvažovala, že osadí vánoční strom na travnatou plochu před zámkem, ale bylo by to technicky složité, tak jsme zatím zůstali u loňského řešení. Smrk u gymnázia budeme zdobit ve čtvrtek nebo v pátek,“ řekl Luděk Foit z Ekoservisu Zábřeh.