Ke zrušení trhů vedení města přikročilo v půlce listopadu po doporučení ministerstva zdravotnictví a vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci.

„Je mi velmi líto, že občané i návštěvníci města Šumperka přijdou i letos o tuto příjemnou vánoční akci, ovšem bezpečnost a zdraví občanů má přednost,“ řekl starosta Šumperka Tomáš Spurný.

Na vánoční atmosféru lze v poněkud větší míře narazit na pěší zóně v okolí Točáku a směrem k hlavní poště.

Na několika místech se prodávají horké nápoje, punče, svařáky a občerstvení, a to jak v „kamenných“ podnicích se stolky na ulici, tak v příležitostných stáncích umístěných vesměs v průjezdech či vnitroblocích domů.

Ilustrační foto. Covidové oddělení ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, listopad 2021
Covid v kraji zlomil další rekord, prostějovská nemocnice žádá o pomoc

Jeden stánek není trh

V Zábřehu již svítí část vánoční výzdoby. Vánoční strom, douglaska tisolistá, se před zámkem rozsvítí v neděli.

I v Zábřehu se lidé budou muset obejít bez adventního programu. Neuskuteční se tradiční Setkání s Mikulášem, kterého každoročně zaplnilo Masarykovo náměstí.

„Bohužel se situace opět nevyvíjí dobře. V souladu s doporučením vlády i hejtmana jsme proto přistoupili ke zrušení akce, při které dochází ke kumulaci mnoha občanů a především dětí. Děkujeme všem za pochopení a budeme doufat, že se příští rok Mikuláš do Zábřeha vrátí,“ uvedl místostarosta Josef Klimek.

Vánoční trhy v Olomouci musí z nařízení vlády zavřít, lidé vyrazili si je ještě naposledy užít. 25. listopadu 2021
Davy Olomoučanů vyrazily na vánoční trhy, vláda je od pátku zakázala

Kromě světelné výzdoby tak vánoční atmosféru v Zábřehu navozuje stánek s punčem na náměstí Osvobození.

„Po prostudování všech bodů omezení, které vláda včera odsouhlasila, musíme konstatovat, že žádný z našich stánků nespadá pod organizované vánoční trhy, proto se jich nařízení vlády z 25.11. dotkne pouze okrajově a není tedy důvod je zavírat,“ uvedl na sociálních sítích provozovatel oblíbeného punčového stánku U zlaté svině.

Nealko nápoje jako dětský punč či čaj mohou lidé konzumovat přímo u stánku.

„Alko punč, svařák či další lihoviny budou určeny ke konzumaci mimo veřejně přístupná místa a je už na vás a vašem racionálním uvažování, kde si je vypijete. V rámci tohoto omezení budeme vydávat každému, kdo si o to požádá víčko, aby byl nápoj lehčeji přenositelný mimo ‚veřejné místo‘,“ informoval provozovatel stánku.

V rámci zatím poslední série omezení vláda totiž kromě konání adventních a vánočních trhů zakázala také konzumaci alkoholických nápojů na veřejně přístupných místech.