„Jestliže si místní občan chce po celotýdenní práci a po nedělním obědě odpočinout a vedle něj hučí cirkulárka, není to příjemné,“ řekl starosta Vápenné Leoš Hannig (KDU-ČSL).

V poslední době sílí ve Vápenné hlasy občanů, kterým se nelíbí, že si o víkendu nemohou v klidu odpočinout. Stížnosti vedou hlavně na chování chatařů, kteří dny volna využívají k sekání trávy či řezání dřeva. „Já také využívám víkend k tomu, abych dohnal práci, kterou nestíhám přes týden, ale sám jsem si ověřil, že to jde. V sobotu pořežu dřevo a v neděli je sklízím. Skutečně se nám jedná o to, aby dnem klidu byla neděle. Je to standardní postup v zemích kolem nás,“ dodal Hannig.

Do referenda zařazují radní i druhou otázku. Chtějí se občanů ptát, zda by neměli vytvořit obecně závaznou vyhlášku o zákazu popíjení alkoholu na veřejných prostranstvích. „Máme tady prodejnu Jednota a před ní se dennodenně potloukají opilci. Opravdu není pěkné ani výchovné denně vidět, jak tady chlapi do sebe nalévají pivo z lahví,“ řekl Hannig.