„Dnes jej obdržel krajský soud,“ potvrdila pro agenturu ČTK pracovnice trestního oddělení. Kauza tak míří k vrchnímu soudu.

Podle rozhodnutí Krajského soudu v Olomouci ze 3. října letošního roku se starosta obce na severu kraje dopustil dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.

V celé kauze jde o rekonstrukci takzvané Latzelovy vily. Soud řešil okolnosti využití dotace, pomocí níž obec financovala její rekonstrukci. Ta je po obnově jednou z nejvýstavnějších budov ve Vápenné.

Starosta Vápenné Leoš Hannig.
Starosta Vápenné má jít na pět let do vězení, rozhodl soud

Historická Latzelova vila zdobí centrum obce, na očích je i řidičům, kteří jedou po hlavním tahu z Jeseníku na Javorník a Polsko. Právě její rekonstrukce však obci přinesla roky problémů a nyní může starostu Vápenné přivést na pět let do vězení.

Pro starostu byl verdikt krajského soudu překvapením. „Po dvou osvobozujících přijde takový rozsudek, to nikdo nečekal. Samozřejmě se odvoláme. Jsme si naprosto jistí, že jsme nepochybili,“ řekl Deníku po vynesení rozsudku krajského soudu Leoš Hannig.

V celém případu jde o dvojici propojených dotačních projektů. V rámci prvního, investičního, se měla budova za deset milionů korun rekonstruovat a stát se centrem sociálních služeb. Druhý měl budovu oživit. Měl z něj být placen chod širokého spektra aktivit ve prospěch sociálně vyloučených lidí.

Starosta Vápenné Leoš Hannig
Odsouzený starosta Vápenné: Jsem si jistý, že jsme nepochybili

Oba projekty se však časově „nepotkaly“. Sociální služby pracovníci neziskové organizace neposkytovali v opravené vile, ale dříve a na jiném místě. Z toho, kdo za problémy může, se vzájemně vinilo vedení obce a neziskové organizace, která se sociálně vyloučenými pracovala.

Soudy se celou kauzou zabývaly už od roku 2019 a padla dvě rozhodnutí. Před dvěma lety Krajský soud v Olomouci uznal starostu Leoše Hanniga vinného ze stejných skutků jako na začátku letošního října. Odsoudil jej tehdy však „jen“ k peněžitému trestu patnáct tisíc korun. Z většiny bodů obžaloby soud starostu zprostil.

Starosta Vápenné Leoš Hannig má jít do vězení v souvislosti s dotacemi na rekonstrukci Latzelovy vily
Odsouzený starosta Vápenné má podporu kolegů. Začínají mít z dotací strach

Starosta argumentuje, že žádná škoda nevznikla. „Obec sice dotaci vracela, ale má spravený dům a Česká republika, potažmo Evropská unie, peníze dostala zpátky. Ty peníze jsem neukradl, nezpronevěřil, neodnesl jsem si půlku vily domů. Tím víc je to pro mě nepochopitelné,“ řekl Deníku Leoš Hannig.

Ten je přitom zkušeným starostou. Ve funkci je dvacet let, Vápenná se pod jeho vedením stala v roce 2017 Vesnicí roku Olomouckého kraje a díky tomu ji v témže roce navštívil prezident Miloš Zeman.