Šumperská porodnice je tak jednou z mála v České republice, která nadstandardní službu výběru porodníka nabízí.

„Gynekolog je ženě k dispozici na mobilním telefonu čtyřiadvacet hodin denně. Lékaře zavoláme na přání maminky v kteroukoliv denní i noční hodinu, a pokud jej povinnosti nenutí být jinde, přijede do porodnice miminko odrodit. Ženám nabízíme možnost mít u sebe během porodu odborníka, kterému věří a na kterého jsou zvyklé,“ vysvětlil primář gynekologicko-porodnického oddělení Miloš Vysloužil.

Podmínkou porodu s vybraným lékařem je předchozí vzájemná domluva. „Bylo pro mě uklidňující vidět na sále známé tváře. Přece jen jsem se během porodu méně stresovala,“ popsala svou zkušenost s výběrem porodníka pětadvacetiletá maminka, které se před měsícem v Šumperské nemocnici narodila dcera.

V minulosti se rodilo pouze klasickým způsobem na lůžku. Dnes už je řada dalších možností a maminky toho často využívají. Mezi pomůcky, které nastávající maminky využívají k uvolnění před porodem, patří například velké míče, hydromasážní sprchy, porodní vak, žíněnky či žebřiny.

Šumperští porodníci se setkávají i s případy, kdy si maminky přejí, aby jim u porodu hrála jejich oblíbená hudba.

„Nedělá nám to vůbec problém. Maminky si mohou přinést své oblíbené CD a na porodním sále ho pustit. K uvolnění a zpříjemnění první doby porodní poskytujeme na požádání i aromaterapii vonnými oleji,“ řekla porodní asistentka Hana Pustějovská.

V Šumperské nemocnici se každoročně narodí přes tisíc dětí. Loni zde přišlo na svět 1024 miminek. Rodit sem jezdí i ženy ze sousedních okresů – Jesenicka, Bruntálska či Orlickoústecka.