Na besedě s návštěvníky od 10 do 15 hodin bude zvířata předvádět zoolog, herpetolog a chovatel Marcel Minář, člen České herpetologické společnosti a Asociace pro chov a ochranu krokodýlů. Součástí akce je poradna pro začínající chovatele a zájemce o chov terarijních zvířat.

„V sobotu má svátek Jiří a ten je v pověstech a pranostikách brán jako posel jara. O jeho svátku se otevírá země a vydává své poklady. Svědčí o tom rčení, že na svatého Jiří vylézají hadi a štíři,“ informoval majitel skanzenu Milan Havlíček.

Podle pověr se v den svátku nesmělo šlapat na zemi, tedy na pole a zahrady, aby se mohla probudit a lidská noha ji nezabila. To znamená, že se neoralo, nepracovalo se ani na zahradách. Svátek Jiřího byl velmi důležitým dnem z hlediska hospodářství pro zemědělce. V této době se začal vyhánět dobytek na pastvu a slavil se první výhon na zelené.

Dobytek se při té příležitosti zdobil věnci z květů, červenými pentlemi a nesměla chybět ani svěcená voda. Dokonce bylo tento den zvykem požehnat i vojenské koně.