V jedné z nejmenších obcí v republice, kterou je Šléglov se čtyřiatřiceti stálými obyvateli, bylo velmi hladce zvoleno devítičlenné zastupitelstvo. Devět zastupitelů figurovalo na jediné kandidátce a od sedmnácti šléglovských obyvatel, kteří přišli k volbám, dostali všichni úplně stejný počet hlasů – sedmnáct.

„Snažili jsme se, aby na kandidátce byl někdo z každého domu, žije zde pouze čtyřiatřicet stálých obyvatel. Zřejmě mi nic jiného nezbude, než starostu dělat i další volební období,“ usmál se pětasedmdesátiletý Zdeněk Císař, který se funkce starosty ujal před několika lety po tragicky zesnulém předchůdci Iljovi Zachovalovi.

Vzhledem k tomu, že v každém šléglovském domě bydlí jeden zastupitel, miniaturní vesnice je unikátem. Šléglov je tak u nás asi jedinou obcí, která je spravovaná na principu přímé demokracie.

„Prioritou pro příští volební období bude postavení čističek odpadních vod, protože výstavba kanalizace je pro nás nereálná. Ale je to problém, dotaci bychom sice mohli získat, ale náklady by musely činit pět milionů korun, což je samozřejmě nesmyslně mnoho. Udělám vše proto, aby se legislativa změnila a my nebyli diskriminováni jen proto, že jsme malá obec,“ vysvětlil starosta Šléglova Zdeněk Císař.

Obec Šléglov, která se v roce 1992 odtrhla od sousedních Vikantic, hospodaří přibližně s osmisettisícovým rozpočtem.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko