Letos měl být největším lákadlem nový lyžařský areál v Koutech nad Desnou, který svými parametry slibuje předstihnout ostatní střediska, jenže lyžaři si musí počkat. A to nejméně rok. Stavba kouteckého areálu totiž nabrala zpoždění.

„Zpozdilo se především kácení stromů na budoucích sjezdovkách, pozemky nám nebyly předány včas. To jsme nemohli ovlivnit a před zimou je zbytečné tahat do hor těžkou techniku, kterou bychom zase brzy museli stěhovat zpět,“ vysvětlil jednatel investorské firmy K3 Sport David Kestl.

Žádné změny se nechystají v areálu na Červenohorském sedle, který patří Ski klubu Šumperk. O tom, že by na Sedle v blízké době spustili vleky, zatím neuvažují.

„Sněhu je zde jen kolem dvaceti centimetrů, provoz můžeme zahájit, až sněhu pořádně přibude a navíc zamrzne. Ale do konce prosince stejně bývá návštěvnost nízká. Loni jsme vleky spouštěli před Vánocemi, odhaduji, že letos to může být stejné,“ řekl Tomáš Klíma z šumperského Ski klubu.

Letos byla v plánech alespoň lávka, která by na Červenohorském sedle usnadnila přechod lyžařům z parkoviště ke sjezdovkám. Frekventovaná silnice, která celý areál rozděluje, není totiž pro pěší příliš bezpečná. Lávka se ale hned tak stavět nebude, protože investor, kterým je obec Loučná nad Desnou, nedostal na její stavbu dotaci.

Po řadě let se nic nemění ani ve středisku Proskil v Branné, které své služby vylepšovalo každý rok.

„Chceme nabídnout slušné zázemí, proto je naším záměrem vybudovat restauraci s toaletami. Bohužel povolení ke stavbě stále nemáme, takže letos zůstane vše při starém,“ konstatoval majitel areálu Rostislav Procházka.

Lyžařský areál Bonera na Ramzové, který je jeden nejnavštěvovanější v Jeseníkách, již od konce minulé zimy zprovoznil novou čtyřsedačkovou lanovku.