Za nejvýznamnější odborníci považují nález ostřice vláskovité. Ta byla ve Velké kotlině naposledy pozorována v roce 1951.

„Tento druh ostřice byl objeven po více než sedmdesáti letech. Kromě Jeseníků se vyskytuje jen asi na dvou nebo třech místech v Krkonoších. V rámci České republiky jde o velmi vzácný druh,“ konstatoval botanik Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky Radek Štencl.

„Další zajímavé zjištění bylo, že většina skalníků, které ve Velké kotlině rostou, nejsou relativně běžný skalník celokrajný, ale skalník černoplodý. Ten je silně ohrožený druh podle červeného seznamu. Je daleko vzácnější a z území Jeseníků, natož Velké kotliny, nebyl historicky vůbec znám,“ doplnil Radek Štencl.

šumperská radnice.
O vedení radnice se uchází i senátor, místostarosta nekandiduje

Botanikům se také podařilo upřesnit velikost populací chráněných druhů rostlin, které byly z Velké kotliny známé již z minulosti.

Zkoumali především skalní útvary. Jedna skupina se pohybovala nad skalami, další na jejich úpatí. Do nepřístupných míst se slaňovali lezci. Do některých míst lidé nahlédli vůbec poprvé.

Velká Kotlina je botanicky nejbohatší lokalitou v České republice. Je výjimečná počtem druhů rostlin, které se zde vyskytují. Některé zde zůstaly z dob ledových či poledových.

Celkově na ploše zhruba kilometru čtverečního roste bezmála čtyři sta druhů vyšších rostlin.

V Jeseníkách přitom nemusí jít o poslední botanicky neprozkoumané místo. Jedním z mála podobných jsou skály na vrchu Sokol mezi Pradědem a Vidly.

„Jsou vysoké několik desítek metrů a nepřístupné. Je tam řada skalních terásek, kam se normálním způsobem nedá dostat. Rostou tam podobné druhy jako ve Velké kotlině. Bylo by vhodné tamní nejvýznamnější druhy zmapovat,“ uzavřel Radek Štencl.