Radnice i místní obyvatelé se radují, od té doby, co norma začala platit, opilci z centra zmizeli.

Ve Vlčicích, stejně jako v dalších obcích Jesenicka, měli jeden velký problém. Sotva se ráno otevřela prodejna potravin, už zde postávali muži s lahví piva či tvrdého alkoholu v ruce. Navíc obtěžovali okolí

„Byli dotěrní k ostatním občanům, kteří si chtěli nakoupit, a dělali nepořádek. Hlavně je ale viděly děti, které kolem obchodu chodí do školy,“ přiblížil nedávnou situaci starosta Vlčic Josef Fojtek.

Řádění opilců se rozhodl udělat starosta přítrž. Připravil obecně závaznou vyhlášku, která pod hrozbou pokuty zakazuje popíjení alkoholu v centru obce.

„Díky vyhlášce jsme problematickou skupinku vytlačili do parčíku naproti obchodu. Popíjející muži jsou schovaní pod stromy,“ řekl Fojtek. Radnice se k opilcům zachovala vstřícně. Do parčíku jim dala stůl, lavici i odpadkový koš, aby zde nedělali nepořádek.

Prosadit, aby muži, kteří byli zvyklí denně postávat se svou lahví před obchodem, odešli do parku nebo jinam, kde nebudou na očích dětem, nebylo ve Vlčicích jednoduché. Pomohla hrozba pokuty.

„Jeden člověk dvakrát neposlechl, stále obtěžoval okolí a tak jsem mu vysvětlil, že za porušení vyhlášky může dostat vysokou pokutu. Zabralo to,“ uvedl Fojtek.

Bývalý potížista se změnil k nepoznání. „Stal se z něj největší ochránce veřejného pořádku. Jakmile někoho vidí pít na místech, kde je to zakázáno, okamžitě jej vykáže a ještě mi hlásí, koho viděl,“ dodal s úsměvem starosta.