Do koryt s vodou pro rýžování, takzvaných claimů, vstoupí kromě Čechů a Slováků také Poláci, Němci, Rakušané a dokonce i účastnice z Brazílie.

„Přihlášených máme zatím sto dvacet lidí. Předpokládáme ale minimálně dvě stě soutěžících. Někteří se neregistrují dopředu, ale v pátek do 22 hodin v našem informačním centru," řekla vedoucí Městských kulturních zařízení Zlaté Hory Gabriela Kotasová.

Soutěže jednotlivců i družstev budou ve zlatokopeckém skanzenu trvat celou sobotu 20. srpna.

Na nedělní dopoledne jsou naplánovaná finálová kola všech kategorií, na odpoledne pak soutěž o putovní zlatou pánev starosty Zlatých Hor. Té se účastní nejúspěšnější zlatokopové.

Co bude úkolem závodníků? Každý dostane kbelík s pískem, v němž se bude ukrývat určitý počet zlatinek.

V časovém limitu musí soutěžící kbelík přerýžovat a kousky drahého kovu z písku získat. Nejrychlejší borci to zvládnout zhruba za minutu.

„Neznamená ovšem, že ten, kdo z claimu vystoupí první, musí ve své kategorii zvítězit. Když některou zlatinku ztratí, získává tři trestné minuty," dodala Gabriela Kotasová.

Mistrovství bude návštěvníky lákat též na doprovodný program. Po oba dny se budou moci děti i dospělí naučit rýžovat zlato.

V sobotu se v areálu u říčky Olešnice uskuteční jarmark, od 16 do 18 hodin se děti budou moci účastnit výuky ovládání biče.

Po 19. hodině budou následovat vystoupení skupin Sasaband a Holátka. Pauzu mezi nimi zpestří vystoupení s bičem.