Koalice v čele s ODS za starostku města zvolila učitelku Irenu Karešovou (ODS), která se svými kolegy plánuje řadu změn.

Situace v Javorníku byla po celé uplynulé čtyři roky na ostří nože. Levice nad pravicí vítězila jen o jeden hlas. V závěru volebního období se ale pravici podařilo přetáhnout jednoho ze zastupitelů na svoji stranu, čímž mohla zablokovat sporné projekty.

Povolební situace v Javorníku je důkazem, že zisk největšího počtu hlasů ještě neznamená ovládnutí radnice. Bývalý starosta Jiří Jura (SNK Evropští demokraté) se 484 hlasy předstihl ostatní zastupitele o minimálně sto hlasů, přesto skončil v opozici. „Nikdo s námi nejednal,“ řekl Jura těsně před předáváním funkce.

Stejně dopadl i bývalý místostarosta Petr Mimra (ČSSD), pod kterým se chvěla židle už před půl rokem. Namísto odvolání ale tehdy zastupitelé z jeho uvolněné funkce udělali neuvolněnou s nižším platem.

Nově se vlády v Javorníku ujala široká koalice, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL, nestraníci, Občané pro město a Javornické ženy. K vládnoucí devítce se připojil i Miroslav Gavlas z ČSSD.

Starostka zdůraznila, že nové vedení radnice teď čeká hodně práce.

„Evropské fondy se rychle vyčerpávají. Zbývají nám dva nebo tři roky, kdy můžeme pro město získat potřebné prostředky,“ řekla třiačtyřicetiletá Irena Karešová.

Ta vyměnila školní katedru za funkci starostky. „Ve škole jsem se starala o děti, kde jsem byla trošku maminka, vychovatelka, herečka. Učitelské povolání je náročné, ale hned nese ovoce. Tady je větší prostor pro vyjednávání a větší klid na práci,“ řekla nová starostka. „Co jsem dávala dětem, to chci dávat městu,“ dodala.

Nově má Javorník namísto uvolněného dva neuvolněné místostarosty. Prvním je Petr Dvořák, inspektor bezpečnosti práce, a druhým Petr Polášek, ředitel letiště v Přerově, který má komunální politiku v malíčku. Kromě mnoha let ve funkci starosty Javorníku působil i jako krajský radní. Oba muži si kvůli šetření rozdělí jeden plat neuvolněného starosty napůl. „Chceme šetřit městkou kasu,“ vysvětlil Polášek, který se zaměří zejména na investice města.

Pravici se těsně před volbami podařilo zablokovat některé akce, které nyní chce prošetřit. Jednou z nich je rekonstrukce a rozšíření čistírny odpadních vod v Bílém Potoce.

„Bývalé vedení chtělo město vrhnout do velkého úvěru, aniž bychom projekt viděli. Dotaci máme, ale schválením zastupitelstva zatím neprošla, protože se nám zdál projekt předimenzovaný. Jestliže před patnácti lety stála nová stavba patnáct milionů korun, tak rekonstrukce má přijít na padesát milionů. S tím jsme nemohli bez zhodnocení projektu souhlasit, takže vše musíme znovu prozkoumat. Čistírna ale patří k prioritám,“ sdělila Karešová.

Nové vedení se hodlá zaměřit i na získání prostředků na zateplení školy. „Projekt na zateplení školy jsme ještě neviděli. Stejně tak ani ten, který se týká budovy bývalého soudu. Objekt jsme koupili před třemi roky, měla tam vzniknout pošta, úřad práce, ale dodnes není podaná žádná žádost o dotaci. Musíme vyřešit také kanalizaci,“ uvedl místostarosta Polášek.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko