Vladimír Velčovský je od roku 2006 většinovým vlastníkem společnosti Hokej Šumperk 2003, která provozuje profesionální hokej. Podle zákona o střetu zájmů ale bude muset obchodních aktivit spojených s prvoligovou soutěží zanechat. „Tyto kroky již právně připravuji, zatím jen mohu říct, že šumperský hokej s mým odchodem neskončí," uvedl Vladimír Velčovský. Ten dále uvedl před zastupiteli města Šumperku, že obchodní podíl ve společnosti Hokej Šumperk 2003 převádí na svou dceru Lucii, Draky nadále povede dosavadní kouč Radek Kučera.

Vladimír Velčovský působil v české armádě, například jako ředitel akvizičního úřadu ministerstva obrany a zástupce náměstka ministra pro ekonomiku. Po ochodu z armády zastával manažerské pozice v několika společnostech. V současnosti se zabývá poradenstvím mimo jiné pro ekonomiku, obchod, veřejné zakázky a outsourcing. Vystudoval ekonomickou fakultu na Vysoké škole pozemního vojska ve Vyškově a je absolventem několika zahraničních akademií.

O svém nadcházejícím vysokém postu má Vladimír Velčovský jasnou představu. Připravuje změny nejen uvnitř úřadu, ale plánuje také pružnější reakce inspekce na podněty zvenčí.

„V pozici ústředního ředitele české obchodní inspekce se chci zaměřit na předcházení problémů v oblasti ochrany spotřebitele. Budu více komunikovat s výrobci i distributory. Obchodní inspekce by neměla být jen v roli drába, který postupuje cestou represe, až když se objeví například aféry se závadným alkoholem či masem," uvedl Vladimír Velčovský.

Dodal, že důležitým cílem inspekce musí být pomoc výrobcům, dodavatelům a prodejcům při zavádění nových výrobků či služeb na trh.

ČOI je kontrolním orgánem státní správy. Kontroluje právnické a fyzické osoby, které prodávají či dodávají výrobky a zboží na vnitřní trh. Zároveň monitoruje dodržování zákona v poskytování služeb.

ČOI předloni provedla celkem 47.350 kontrol a různé nedostatky našla při třetině z nich. Za zjištěné prohřešky v roce 2011 inspekce uložila 13.982 pokut v celkové hodnotě 60,2 milionu korun. Výroční zprávu za loňský rok zatím nezveřejnila.