Ke zpestření přizvala perníkářku a malérečky, k vystavování pak děti školní družiny i malé amatérské výtvarníky s převážně jarními pracemi. Zaplnily všechny výstavní prostory rychty. O prvním dubnovém víkendu si k nim našlo cestu několik stovek lidí.

„Každý rok chodíme, vždy to tu mají krásně vyzdobené,“ zhodnotili turisté z nedalekého Zábřeha, kteří návštěvu využili k jarní procházce. “Přišli jsme podpořit naši místní malérečku a také si něco velikonočního odnést,“ přidal se pár seniorů z Hoštejna, který do Kosova dorazil z opačné strany.

Kromě nich také lidé ze sousedního Pivonína, Václavova, Tatenice či Drozdova anebo příznivci rychty z Olomoucka či Kroměřížska.

„Přivezla jsem Vesmír i velikonoční slepičky,“ okomentovala rozmanitost vystavených prací Romana Unzeitigová ze zábřežského DDM Krasohled.

„Je to průřez naší dvouměsíční prací a zahrnuje jak jarní témata jednotlivců z naší keramické dílny, tak kolektivní velkoformátové práce z výtvarně-keramických kroužků. Všechno jsou to dílka dětí nad deset let, vystavuje jich tu asi pětadvacet,“ prozradila Unzeitigová, jak se s nabídkou zaplnit rozlehlé prostory starobylé rychty vypořádala. Organizátoři k nim pak přidali družinové práce ze zábřežské ZŠ B. Němcové a příležitost dali i šikovným rukám místních řemeslníků.

„Na nás už pak zbylo jen zaset obilí a interiér dozdobit vyfouknutými vajíčky. Navěsili jsme je například na odříznutou hlavu vinné révy z našeho skleníku. Padlo jich na to několik desítek,“ prozradila majitelka Ludmila Steidlová, která kosovskou rychtu k výstavám veřejnosti otevírá několikrát do roka. Tentokrát na návštěvníky od silnice mávali dřevění zajíci s tatarem.