V Mikulovicích dosáhla řeka Bělá třetího, tedy nejvyššího stupně povodňové aktivity v pět hodin ráno. To vystoupala hladina až na 225 centimetrů. Řekou v tu dobu protékalo přes šedesát kubíků vody, tedy sedmkrát více, než je zde běžné.

„Hasiči začali pytlovat písek. Hodně nám ale pomohla sedmiletá práce Povodí Odry, které za ty roky rozšířilo a zpevnilo břehy,“ uvedl starosta Mikulovic Ivan Dost (nez.).

Řeka Morava dosáhla nejvyššího stupně v Raškově, kde ve čtyři hodiny ráno voda vystoupala až na 253 centimetry, průtok se zde zvedl téměř na pětinásobek běžné hodnoty.

V Sudkově byli kvůli velké vodě v pohotovosti celou noc hasiči. Od dvaceti hodin monitorovali stoupající hladinu řeky Desné. Mezi jednou a druhou hodinou v noci rozhodla starostka obce Milena Sobotková (nez.) o tom, že bude uzavřena protipovodňová zábrana na okraji obce na silnici směrem na Bludov.

„Celou noc jsme byli vzhůru a sledovali situaci. Až ráno, když voda začala opadávat, jsem si šla aspoň na dvě hodiny lehnout. Protipovodňová hráz ale pomohla a lidé nebyli zaplavení. Pouze u jednoho domu na okraji Sudkova směrem na Postřelmov se voda rozlila do zahrady,“ uvedla ve středu dopoledne starostka Sobotková.

V pohotovosti byly během noci i záchranné složky. „Hejtman kraje nařídil vzhledem k vydané výstraze a nepříznivé situaci prověřit spojení s tajemníkem povodňové komise v Jeseníku. V Šumperku se sešla zúžená skupina bezpečnostní rady města a řešila situaci přímo v terénu.,“ uvedl mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger.

Kvůli velké vodě zůstávají stále neprůjezdné některé silnice na Šumpersku. „Jde o úseky ze Sudkova do Bludova, kde je asi půl metru vody. Zprovoznění silnice zde ještě dnes nepředpokládáme. Dále je zaplavená a neprůjezdná silnice z Bohuslavic do Lukavice,“ uvedl dnes dopoledne dispečer vikýřovického cestmistrovství Správy silnic Olomouckého kraje Pavel Švestka.

Silnici mezi Bludovem a Sudkovem přetíná nově vytvořené asi padesát metrů široké koryto Desné s dravým proudem. Zaplavená je i silnice mezi Postřelmovem a Sudkovem, tam ale je hladina kolem patnácti centimetrů vysoko, takže autobusy a velká nákladní auta projedou. Všude kolem na loukách tvoří voda obrovská jezera.

Na okraji proudu za Postřelmovem stál před polednem bezmocně školák Honza Antošek ze Sudkova. Nemohl se dostat domů. „Ráno jsem jel do Zábřeha do školy autobusem, to hasiči řídili dopravu vždy v jednom pruhu. Zpátky jsem jel vlakem, vystoupil jsem tady v Postřelmově a teď nevím, jak se přes tu vodu dostat,“ řekl školák.

Trafostanice za úpravnou vody v Postřelmově už stojí „po kolena“ ve vodě, která za budovou úpravny tvoří nové koryto. „Zatím je to ještě dobré, ale kdyby voda stoupla ještě o půl metru, museli bychom trafostanici a rozvodnu vyřadit,“ řekl pracovník úpravny.

Hrozily i další toky na Šumpersku a Jesenicku. Vidnávka ve Vidnavě kulminovala v pět hodin ráno, kdy zde teklo 189 centimetrů vody, což představuje druhý stupeň povodňové aktivity. „V noci jsem nespala a stále hlídala Vidnávku. Na řece se staví jez, voda je svedená bokem a kdyby se řeka vylila, tak zaplaví celý konec města,“ řekla Silvie Pernicová.

Stav pohotovosti museli vyhlásit v noci i na Desné v Šumperku, v šest hodin ráno tady bylo 227 centimetrů vody. Také na Branné v Jindřichově voda dosáhla hodnoty druhého povodňového stupně.

Lidé v obcích podél břehu Desné se v noci na středu už připravovali na nejhorší. „Po druhé hodině se ozvala siréna, obcí projížděli hasiči a varovali před nebezpečím. Bydlíme blízko řeky, a tak jsme postávali na mostě u kostela a sledovali hladinu, která se už začala mírně vylévat z břehů. Někteří sousedé už začali se stěhováním věcí do patra,“ uvedla jedna obyvatelka Rapotína.

V Sobotíně poničila řeka Merta právě opravovaný most u Diakonie. Ve Vikýřovicích odnesl dravý proud Desné velký kus břehu podél Rybářské ulice a podemlel asi padesát metrů zábradlí, které břeh lemovalo. Hasiči s pracovníky obce a odborné firmy museli zábradlí provizorně posunout dál od břehu, takže ulička je teď mimořádně úzká a auta se v ní nevyhnou.

Hladiny na horních tocích řek už ale klesají. Pouze Morava v Moravičanech stoupá. „Předpokládáme, že vlivem dotoku z horních částí povodí budou i na řece Moravě dosaženy jednotlivé stupně povodňové aktivity. Intenzita srážek v Jeseníkách se v současnosti pohybuje kolem jednoho až tří milimetrů za hodinu, ale například v Jindřichově spadlo za posledních čtyřiadvacet hodin pětačtyřicet litrů na metr čtvereční,“ informoval Pavel Bíza z Povodí Moravy.

S přispěním zpravodajů Deníku