Od čtvrtečního rána ale Jesenicko trápí další lijáky. I když podle meteorologů by měly deště ustávat, lidé mají strach. Hlavně v Mikulovicích a Širokém Brodě.

„Je vidět, že voda má tendenci opadávat,“ prohlásil místopředseda krizového štábu Jaroslav Kejval. „Podle předpovědí dnes nebezpečí nehrozí. Počasí se začíná zlepšovat a pokles vody je takový, že ani při dešti nás nepotká nic špatného,“ uvedl tajemník krizového štábu Milan Sedlák.

Ve vyplnění předpovědí doufají v Mikulovicích, které v minulých letech opakovaně potrápily povodně, poslední loni na podzim. „Teď je na Bělé druhý stupeň, ale zase začalo prudce pršet. Je to hodně nepříjemné, je to prudké,“ řekl ve čtvrtek ráno místostarosta Mikulovic František Kadaňka (KSČM). Kolem půl osmé ráno se totiž z černé oblohy spustil tak silný liják, že deštníky byly lidem k ničemu. Když oblohu rozetnuly blesky a k tomu se přidalo děsivé dunění hromů, začaly některé děti, které spěchaly do školy, strachy křičet.

„Určitě mám strach. Hlavně když slyším, jak řeka hučí, tak to si člověk hned připomene záplavy,“ řekla Miluše Bauerová a z bezpečí svého obchodu poslouchala dunění hromů. „Takovou bouřku jsem dlouho neviděla. Dnes jsem jela do práce na kole, a kdybych vyjela jen o pět minut dřív, tak jsem promočená,“ řekla Bauerová.

V Mikulovicích mají za sebou pernou noc. Připravovali se tady na záplavy. „Naši hasiči vyčistili příkopu a hlavně navážili písek do tisícovky pytlů, které jsme dali na břeh řeky v Širokém Brodě. Tady je koryto upravené na dvacetiletou vodu a jak je vidět, nestačí to. Potřebujeme zvýšit břehy a snížit tak lidem nebezpečí,“ prohlásil starosta Mikulovic Ivan Dost (nez.).

S tím souhlasí Lenka Hanusová ze Širokého Brodu. Její rodina má sice dům na kopci, takže jim přímé nebezpečí nehrozí. „Stejně mám strach. Pokud se Bělá vylije na cestu, tak budeme odříznutí,“ řekla Hanusová. Voda jim už stačila nadělat škodu. Manžel se pustil do stavby skleníku, ale deště práci zastavily. „Vody už spadlo tolik, že nám to začalo rvát svah,“ řekla Hanusová.

Celou noc pilné práce mají za sebou i profesionální hasiči. „Jezdili jsme odčerpávat sklepy do Jeseníku, Bukovic a Vápenné. Protlačovali jsme ucpaný kanál. Jinak sledujeme internet a průtoky vody,“ řekl šéf jesenických hasičů Štefan Labaj.