„Byli překvapení, velmi děkovali,“ popisuje Simona Horáková, která dobroty nachystala.

Po sedmi balíčcích a pečených beráncích připravila Javorničanka během Zeleného čtvrtku a Velkého pátku. Na Bílou sobotu nadílku s dalším obyvatelem městečka rozvážela policistům a vojákům na hraničních přechodech v Bílém Potoku a Travné. Část nadílky dostali také vojáci, kteří tou dobou pobývali ve sportovní hale. Zde jsou příslušníci armády dočasně ubytovaní.

„Byl to můj nápad. Říkala jsem si, že rodiny sem vojákům určitě balíčky posílat nebudou. Aby vůbec věděli, že nějaké Velikonoce jsou, měli radost a trochu toho sladkého,“ přiblížila svou motivaci Simona Horáková.

Nebyla sama, kdo vojáky během uplynulých svátků obdaroval. Na hranici vezli koláče i někteří z obyvatel Bílého Potoku.

S příslušníky armády, kteří pomáhají hlídat uzavřenou státní hranici, se Simona Horáková setkala poprvé.

„Oni nevěděli, že přijedeme. Zastavili jsme u nich, zeptali jsme se, jestli mají chviličku, že bychom jim něco chtěli předat. Vojáci i příslušníci cizinecké policie to uvítali, děkovali. Byli velice příjemní. A hlavně překvapení,“ popisuje setkání s příslušníky bezpečnostních složek Javorničanka.

Na Jesenicku pomáhá od poloviny března hlídat uzavřenou státní hranici mezi Českou a Polskou republikou třicítka vojáků. Ubytováni jsou v Javorníku a Mikulovicích.