Aby zvýšila své šance, spojila se s podobnými institucemi z Německa a Polska. Na prestižním seznamu se chce objevit do pěti let.

Zástupci velkolosinské papírny se na společném postupu dohodli s muzeem papíru z polského města Duszniky-Zdroj a papírnou z německého Homburgu.

„Na listině UNESCO je většina památek z Evropy, je proto tendence zapisovat spíše pamětihodnosti z jiných kontinentů. Ve vícečlenném uskupení musíme prokázat celosvětovou unikátnost a ojedinělost. Bylo nám doporučeno hledat čtvrtého i pátého partnera, abychom obsáhli celou Evropu,“ řekl provozní ředitel Ruční papírny Velké Losiny Petr Fouček.

Na dveře organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu zaklepala velkolosinská papírna již zhruba před deseti lety. Kompletně připravenou nominaci ale tehdy stát stáhl. Pokud by s ní papírna neuspěla, šance proniknout do prestižního seznamu by se jí navždy uzavřela. V širší skupině má větší šanci.

„Papír jako jeden z nejdůležitějších prvků vývoje člověka zatím v UNESCO zapsán není. Všichni se shodli, že pokud nominaci připravíme dobře a neuděláme fatální chybu, je vysoká pravděpodobnost, že se zápis uskuteční,“ dodal Petr Fouček.

Ilustrační foto
Žena v Zábřehu sklouzla do ledové vody, nemohla se dostat na břeh

Podpora od hejtmanství

Papírnu v jejím úsilí podporuje například olomoucké hejtmanství. „Patří mezi zcela výjimečné objekty a už jenom to, že jako jediná dosud vyrábí papír starou ruční technikou, stojí za pozornost. Na seznamu UNESCO by tedy neměla chybět,“ zdůvodnil podporu kraje náměstek hejtmana Klimeš.

Vstup na prestižní světový seznam by výrazně ovlivnil nejen samotnou papírnu, ale i celou obec a region. Návštěvnost památek se totiž po zápisu do Unesco několikanásobně zvyšuje. Již loni přitom do velkolosinské papírny zavítalo kolem šedesáti tisíc lidí.

„Velmi výrazně by to zatraktivnilo celý region. Přitáhlo by to řadu turistů nejen do Velkých Losin, ale celkově do Jeseníků,“ je přesvědčena ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Lenka Dusová.

Velkolosinská manufaktura je s více než čtyřsetletou historií nejstarší nepřetržitě fungující papírnou v Evropě. Papír se zde vyrábí tradičními technikami bez použití moderních strojů. Jeho roční produkce činí zhruba šest tun. V současnosti provoz podniku zabezpečuje 24 zaměstnanců.

Ilustrační foto
Zůstanete tu na střední a dáme vám peníze, rozhodli v Jeseníku