O neúspěchu projektu s komplikovaným názvem Krajem Niského knížectví a slezských velikánů Vincenze Priessnitze a Josepha von Eichendorffa se představitelé Jeseníku dozvěděli ve čtvrtek 15. března.

„Projekt dostal dostatek bodů, aby byl schválen. Byl ale vyřazen s odůvodněním, že nesplňuje takzvané strategické cíle. Chápu to tak, že nenaplňuje cíle dotačního programu, což se nám hluboce nezdá,“ řekl místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

„U projektů nad pět milionů euro musí ministerstvo vypracovat nezávislou analýzu. My jsme v ní dopadli výborně, přesto jsme byli vyřazeni. A těch rozporů je tam více,“ dodal Petr Procházka s tím, že se město v nejbližších dnech proti rozhodnutí odvolá.

Celou věc dostane na stůl ministerstvo pro místní rozvoj. I pokud odvolání vyhoví, projekt se o řadu měsíců zpozdí.

V rámci projektu mají své aktivity obce Česká Ves, Mikulovice, města Glucholazy, Nysa a Společnost Vincenze Vincenze Priessnitze. Jeseník chtěl za dotační peníze rekonstruovat Muzikantskou stezku, budovat parkoviště pod Pentagonem a ve Smetanových sadech vytvořit Vodní svět Vincenze Priessnitze.

Nepříjemnému stoupání přes Bludovský kopec se řidiči po stavbě obchvatu Bludova vyhnou
Obchvat Bludova? Začal výkup pozemků, stavba dostala odklad

Kritika vodního světa

Poslední ze záměrů však někteří obyvatelé města kritizují. Vadí jim například, že vodní svět měl být vybudován předtím, než vznikne celková studie budoucí podoby parku, nebo že v místě, kde by měla atrakce stát, chybí zdroj vody. Navrhli tak její přesunutí do jiné části parku.

„V dané formě se nám vodní svět jeví jako účelový a nekoncepční. V případě realizace současného projektu, navíc bez ohledu na studii parku jako celku, se jedná o nepromyšlenou investici s trvalým dopadem na využití a podobu parku,“ uvedli Lukáš Abt a Bohumila Tinzová.

Chtějí dosáhnout změn, aby vodní svět lépe zapadl do okolní přírody a jeho provoz vyšel levněji. Vypsali za tímto účelem i petici.

Podle místostarosty Procházky je ale kvůli posledním událostem celý záměr u ledu.

„Řešit nyní vodní svět je v tuto chvíli passé,“ dodal.

Velký projekt na rozvoj cestovního ruchu na Jesenicku neuspěl už podruhé. Poprvé nezískal podporu na konci roku 2016 kvůli chybě jednoho z polských partnerů. Jeseník jej následně přepracoval a podal znovu.

Ilustrační fotografie.
Přímá volba starostů? Může hodně pokazit, míní politolog
Stavební a demoliční odpady používané obecní firmou Provozní Nový Malín k výstavbě polní cesty.
Obecní firma dostala pokutu od inspektorů. Starosta tvrdí, že jde o šikanu