Ta patří k největším tuzemským exportérům, ve vztahu k německému trhu přitom hraje mohelnický závod významnou roli. Čtyřicet procent elektromotorů, které se vyrobí v Mohelnici, směřuje právě do Německa.

Česká republika je jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů Německa. „Proto mě zajímalo, jak vypadá provoz v největším evropském závodě na výrobu elektromotorů. Fakt, že se tu vyrábí až pětapadesát tisíc variant motorů s extrémně krátkými dodacími lhůtami, mě velmi překvapil," řekl německý velvyslanec Detlef Lingemann.

Zástupci velvyslanectví a vedení závodu na společném setkání diskutovali o otázkách souvisejících s výrobou v České republice. Zaměřili se především na vzdělávání mladých absolventů škol.

Pro průmyslové podniky je totiž stále větším problémem sehnat kvalifikované zaměstnance a kvalitní řemeslníky. Problémy jsou i s jazykovou vybaveností mladých lidí.

Němčina mezi studenty nepatří k nejoblíbenějším. Ukázaly to i výsledky státní maturity z letošního jara, kdy se z němčiny maturovalo jen na pěti středních školách na Šumpersku a Jesenicku a tento jazyk si ke zkoušce vybraly jen tři desítky studentů.

V Mohelnici, kde vedle Siemensu působí i další velká firma s německým kapitálem Hella, z němčiny v květnu maturoval je jediný student na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Mohelnici.

„Angličtina je hlavní jazyk a má větší hodinovou dotaci, kdežto hodin němčiny je méně. Navíc třeba i pro Hellu je úředním jazykem angličtina, protože firma má pobočky po celém světě, takže stejně komunikují anglicky," vysvětlila volbu studentů zástupkyně ředitele mohelnické průmyslovky Jana Skopalová.

Německý velvyslanec při setkání s vedením firmy upozorňoval právě na to, jak důležité je umět dobře německy. „Je nezbytně nutné, aby němčina byla na českých školách druhým povinným jazykem. Už jen z toho důvodu, že jsou Česko a Německo tak důležitými obchodními partnery," upozornil Detlef Lingemann.

Spolu s vedoucím hospodářského referátu velvyslanectví Milanem Šimandlem pak zavítal i do výrobních hal závodu a prohlédl si nejmodernější technologie.

„Návštěva německého velvyslance v našem závodě potvrdila nejen naši pevnou pozici na trhu, ale i naše postavení v rámci koncernu Siemens. Vždyť pětina zaměstnanců skupiny Siemens Česká republika pracuje právě v Mohelnici," zhodnotil návštěvu ředitel mohelnického závodu Pavel Pěnička.

Mohelnický Siemens je největším závodem na výrobu nízkonapěťových asynchronních elektromotorů motorů v Evropě. Zaměstnává téměř 2100 lidí a vytváří stovky návazných pracovních míst u regionálních dodavatelů. Denně vyrobí téměř čtyři a půl tisíce elektromotorů. Pohánějí především průmyslová zařízení, jako jsou ventilátory, čerpadla, kompresory nebo obráběcí stroje.

Siemens v Mohelnici vyráběl elektromotory už od roku 1924. Po druhé světové válce a znárodnění nesl podnik jméno MEZ Mohelnice. V roce 1994 do závodu opět vstoupil Siemens. Od té doby investoval do modernizace, rozvoje vývoje a výroby, zlepšení pracovních podmínek a ochrany životního prostředí přes čtyři miliardy korun.