Radní to stihli jen tak tak, protože výzva byla zveřejněna v polovině září a termín pro podání žádostí byl do konce měsíce.

„Chci, aby o celém investičním záměru rozhodlo zastupitelstvo, ale v tom šibeničním termínu by nebyla šance ho svolat,“ zdůvodnil akci minulý týden zastupitelům starosta František John (KDU-ČSL¨). Dodal, že projekt ještě není úplně připravený, radnice na něm bude dál pracovat. Podle informace radních stačí podat v první fázi jen žádost o dotaci a do února pak doplňovat materiály.

Postup rady ocenili i opoziční zastupitelé. „Byl to správný krok. Jsem pro, abychom si příští rok konečně zaplavali,“ řekl Ondřej Jašek (nez.) a přidal se k němu i Martin Strouhal (Nestraníci).

Venkovní areál byl kvůli stavbě krytého bazénu v letních sezonách 2009 a 2010 zavřený. Letos se ho podařilo alespoň částečně otevřít. V provozu byl dětský bazén s tobogánem a brouzdaliště a samozřejmě travnatá plocha na opalování a občerstvení.

Padesátimetrový venkovní bazén odděloval od zbytku areálu plot. Na jeho zprovoznění už peníze nezbyly. Dospělí si tak zvenku chodili zadním vchodem zaplavat pod střechu krytého bazénu, který od dlážděného prostoru kolem oddělilo nové brouzdaliště.

Zábřežský plavecký areál byl vždycky mimořádně oblíbený, jezdili sem i lidé z širokého okolí včetně Šumperka.

„Když bylo teplo, trávili jsme v plaveckém areálu s dětmi kolikrát skoro celý víkend. Když byl pak dva roky zavřený, jezdívali jsme až do Šumperka, ale to se dost prodražilo. Hodně nás potěšilo, že se letos podařilo otevřít alespoň dětský bazén, ale zase léto nestálo za nic, tak jsme si ho moc neužili,“ řekla maminka dvou odrůstajících dětí Libuše Nedomová ze Zábřehu.

Předběžné odhady nákladů na rekonstrukci venkovní padesátky zní na devět a půl milionu korun. Více než třetinu částky spolkne oprava bazénové vany, asi tři miliony má stát napojení na technologii úpravy vody v krytém bazénu a zbytek pak nové dláždění prostoru kolem padesátky a úprava brodítek.

Radnice ale předpokládá, že výběrové řízení srazí cenu dolů. Pokud ministerstvo zábřežskou žádost schválí, měla by pokrýt celou polovinu nákladů.