Ještě nedávno nebyla situace mnohde o moc lepší, stačí si vzpomenout na veřejné záchody na zábřežském nádraží. Ty před rekonstrukcí stanice připomínaly doupě bezdomovců. Dnes se situace radikálně změnila a většina měst se už za veřejné WC stydět nemusí.

Charita Zábřeh provozuje od roku 2003 WC na autobusovém nádraží, a od roku 2006 i toalety na vlakovém nádraží - obě jako chráněná pracoviště, kde zaměstnává lidi se zdravotním postižením. S vybavením pomohlo město či dráhy, na mzdy přispěl úřad práce.

„Ve spolupráci s úřadem práce jsme vybrali dlouhodobě nezaměstnané žadatele. Snažíme se pro ně vyhledávat jednoduchou práci, kterou by zvládali i s ohledem na své omezení. Prostor pro jejich uplatnění se přitom stále zužuje - na vrátnicích firem je nahradily bezpečnostní agentury, na ústřednách telefonní automaty. Při obsluze veřejných záchodů v Zábřehu našlo práci osm lidí,“ řekla Ludmila Macáková z Charity Zábřeh.

WC na nádraží je otevřeno denně od 5 do 23 hodin, k dispozici jsou také dvě kabinky pro cestující se sníženou schopností pohybu. Služby využije v průměru až 120 lidí, na autobusovém nádraží je to kolem 90 lidí denně. „Lidé si občas stěžují na pětikorunový poplatek, ale jinak jsou v knize přání a stížností jen samé chvály na čistotu a hezké prostředí,“ řekla Macáková.

Loni v létě začaly sloužit záchodky pro turisty na šumperské radnici, které město vybudovalo včetně příjezdové rampy a nástupu do nového výtahu v suterénu radnice. Vstup do nich je zdarma a otevírací doba kopíruje úřední hodiny radnice. Mimo to bývají toalety otevřeny při akcích, které se na náměstí konají.

Letos od začátku února je v provozu úplně nové veřejné WC v jižním křídle Pavlínina dvora. Je to náhrada za původní záchodky, které byly léta na opačné straně areálu. Jako své chráněné pracoviště pro tři zdravotně handicapované zaměstnance je provozuje Charita Šumperk.

„Návštěvnost je zatím malá, zřejmě o té možnosti lidé ještě moc nevědí, v průměru sem přijde dvacet osob denně. S vybavením nám pomohl úřad práce, na platy dostáváme příspěvek od města,“ řekl zástupce ředitele Charity Šumperk Josef Vénos.

WC v Pavlínově dvoře je otevřeno v pracovní dny od 7 do 21 hodiny, o víkendech pak od 8 do 18 hodin. K dispozici je tu i přebalovací pultík pro miminka. Toalety navíc najdou využití při akcích uvnitř Pavlínina dvora. Mají totiž vchod i z druhé strany. Veřejné záchody na úrovni fungují v Šumperku také v nově zrekonstruované nádražní budově.

Letitý problém absence veřejných záchodků v Jeseníku vyřešila dvousetmilionová investice do opravy hotelu Slovan a výstavby sousedního obchodního centra Alkron. Bývalé vedení radnice vyslyšelo stížnosti občanů i turistů a právě v obchodním domě nechalo vybudovat veřejné záchodky, které jsou přístupné každý den od osmi ráno do deseti večer. Na návštěvníka čeká pokaždé čisté a voňavé prostředí.

Dříve měli Jeseničtí i turisté v případě nenadálé tělesné potřeby velké problémy. Buď museli do restaurací, nebo se vydali na autobusové nádraží. „To bylo prostě hrozné. Ve městě se určitě zdržím déle než deset minut a potřebuji si zajít na toaletu. Přece nemůžu vejít do restaurace a přes celý lokál zamířit k záchodům, nebo běžet až na autobusové nádraží?“ vzpomíná paní Šárka.

Další veřejné záchodky jsou odnepaměti na vlakovém nádraží, ale utíkat tam přes celé město chce jen málokdo. Navíc na toaletu by tam ale šel snad jen člověk s hodně silným žaludkem. Situaci zlepší až plánovaná rekonstrukce.