VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vernířovice čekají na jaře nové volby

Vernířovice /FOTOGALERIE/ - Pouhých patnáct minut trvalo v úterý 30. listopadu večer ustavující zasedání zastupitelstva ve Vernířovicích. Na konci té čtvrthodiny bylo jasné, že obec, rozdělená na dva nepřátelské tábory, míří stejně jako před čtyřmi lety k novým volbám.

1.12.2010
SDÍLEJ:

Ustavující zasedání ve Vernířovicích řídil odstupující starosta Jan PrečFoto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Tři zastupitelé odmítli složit slib a na místě se vzdali mandátu. Odstoupil Bořivoj Hojgr a Libuše Hamříková z Občanského sdružení chovatelů a pěstitelů a Bohumila Hojgrová z kandidátky Za všestranný rozvoj obce. V sedmičlenném zastupitelstvu byli v menšině. Těsnou většinu čtyř mandátů měla skupina kolem bývalé starostky Marie Kantorkové, která stála v čele obce v letech 2002 až 2006. Její skupina vyvolala podobným způsobem nové volby před čtyřmi lety.

Ustavující zasedání řídil dosluhující starosta Jan Preč (nez.), který v těchto volbách už nekandidoval.

„Viděli jste, že byly složeny tři mandáty. Dokud tady nebude usnášeníschopné zastupitelstvo, nemůžeme pokračovat,“ řekl starosta.

„Dávám prostor ke krátké ukázněné diskusi. Hlaste se a chovejte se slušně,“ vyzval přítomné ve zřejmé obavě, aby nevypukla hrubá slovní přestřelka. Žádná se ale nekonala.

Starosta odmítl návrh Marie Kantorkové, aby se hned obrátil o radu, jak dál postupovat, na tajemníka šumperské radnice Petra Holuba, a jednání ukončil.

„Nebyl to správný postup. Zastupitelstvo bylo díky čtyřem zvoleným zastupitelům usnášeníschopné a klidně mohlo zvolit starostu,“ odpověděl na dotaz Deníku ve středu ráno Petr Holub. Situace by tak byla podle Holuba v obci jednodušší, protože nově zvolený starosta by měl i po pozdějším odstoupení náhradníků přece jen větší mandát než starosta dosluhující.

„Ten sice má podle zákona povinnost pokračovat ve vedení obce do zvolení nového starosty, ale ve výkladu zákona je uvedeno, že na přiměřenou dobu. Těžko by ho někdo mohl donutit, aby pracoval ještě půl roku, kdyby nechtěl,“ dodal Holub.

Starostu Jana Preče, který funkci vykonával jako neuvolněný a z důvodu velkého zaneprázdnění už letos nekandidoval, do nových voleb na radnici nikdo nevystřídá. Žádné další zasedání totiž už nebude. Ve středu ráno přišli na obecní úřad osobně složit mandát všichni náhradníci z obou kandidátek.

Teprve po tomto kroku, po kterém už není žádný náhradník v záloze, klesl počet členů zastupitelstva pod pět. To zákon o obcích nepřipouští. Jediným řešením jsou nové volby. Celá procedura s jejich vyhlášením potrvá do ledna, volby mohou být nejdřív koncem března.

Proč je tři zvolení zastupitelé vyvolali? Věděli, že starostkou by byla Marie Kantorková a tomu chtěli za každou cenu zabránit, protože jí nedůvěřují.

„Nemá manažerské schopnosti, je tvrdohlavá a nedá si od nikoho poradit. Některé akce pod jejím vedením dopadly katastrofálně - na příklad víceúčelový sportovní areál, který je tak špatně udělaný, že je spíš neúčelný. Zastupitelstvo pod jejím vedením nechalo vykácet kvalitní část obecního lesa a dřevo prodalo pod cenou,“ jmenuje Bořivoj Hojgr některé z řady rozhodnutí, která byla podle jeho názoru neprofesionální.

Je zřejmé, že mezi ním a Marií Kantorkovou panuje i dlouholetý osobní spor. Potvrzovali to i někteří občané, kteří na úterní zasedání přišli.

„Je to taková malá místní občanská válka. Dělají si všechno natruc. Nejhorší je, že tím trpí celá dědina,“ řekl jeden z diváků, který si přál zůstat v anonymitě.

„Když jsme před čtyřmi lety vyvolali nové volby my, počkali jsme s tím až po zvolení nového starosty. Ten měl větší pravomoci a obec fungovala,“ řekla Marie Kantorková (Volba pro obec I.).

Vernířovice si na ustavující zasedání počkaly až na 30. listopadu, protože po volbách nejdřív musel krajský soud řešit volební stížnost na nesprávné uvedení inženýrského titulu u jednoho z kandidátů.

Obec se dvěma stovkami obyvatel a rozlohou 3300 hektarů je po Kolšově už druhou obcí okresu Šumperk, kterou na jaře čeká volební reparát.

Vladimír Trunkát: Chybné uvedení titulu jsem nezavinil

Ustavující zasedání zastupitelstva ve Vernířovicích odsunula až na poslední den listopadu volební stížnost, kterou řešil krajský soud. Strana, která volby prohrála, si stěžovala na to, že u Vladimíra Trunkáta (Volba pro obec II) se na kandidátce objevil před jménem neoprávněně titul inženýra, což mohlo podle stěžovatelů získat straně hlasy. Trunkáta posunuli voliči z posledního na třetí místo, tedy na pozici prvního náhradníka. Soud stížnost zamítl.

Vladimír Trunkát je ovšem v celé věci nevinně. Titul nikdy nepoužíval a na prohlášení kandidáta, jehož kopii má redakce Deníku k dispozici, žádný titul před jeho jménem není. Chybu způsobila bývalá starostka Marie Kantorková, která obě kandidátky s názvem Volba pro obec sestavovala.

„Titul jsem u pana Trunkáta uvedla v dobré víře, ne s úmyslem obelhávat veřejnost. Opravdu jsem byla přesvědčena, že titul má. Oba jsme chodili do stejné základní školy, znali jsme se a vím, že studoval na vysoké škole,“ vysvětlila omyl na kandidátní listině Kantorková.

Chybu zjistil Vladimír Trunkát, teprve když před volbami vytáhl ze schránky volební lístek. Kantorkovou na to upozornil ve středu 13. října, ale už se nedalo nic dělat.

„Ve volební místnosti se dá vyvěsit oprava chybného údaje, ale muselo by jít o chybu v tisku, například překlep ve jménu,“ vysvětlila Petra Štefečková ze správního odboru šumperské radnice. Ta je pro celý správní obvod, tedy i pro Vernířovice registračním úřadem.

Úřad prověřuje kandidátní listiny, ale kontroluje jen povinné údaje - tedy jméno, bydliště a datum narození. Údaj o titulu není povinný a jeho uvedení na prohlášení kandidáta a na kandidátní listině se může lišit.

„Pro úřad je směrodatná kandidátní listina. Za její správnost odpovídá zmocněnec kandidátky. Všechny zmocněnce jsme vyzvali ke kontrole náhledu volebního lístku, než šel do tisku, takže byla šance na opravu údaje. Bohužel se tak nestalo,“ uvedla Štefečková.

Vladimír Trunkát považuje chybu na listině za malicherný důvod pro volební stížnost. „Lidé přece volí své zastupitele, a ne jejich tituly, zvlášť v malé obci, kde se všichni znají,“ řekl. Bydlí ve Vernířovicích pět let a ze situace, která tady nastala po volbách, si udělal jediný závěr:

„Mezilidské vztahy některých zastupitelů jsou tak narušeny, že do budoucna tady nehodlám v žádném případě kandidovat.“

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko

Autor: Stanislava Rybičková

1.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce - specialista. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro absolventy., Pracovní náplň:, - běžná administrativní agenda, - komunikace se státními institucemi, - zakládání získaných informací do systému, - zpracovávání dat, apod., - pevná pracovní doba 8.00 - 16.00, Požadavky:, - min. vyšší odborné vzdělání právního/ekonomického směru, - vysoké pracovní nasazení, samostatný a aktivní přístup, schopnost rychlého učení a uplatnění poznatků v praxi, - schopnost týmové spolupráce, - psaní hmatovou metodou výhoda, Nabízíme:, - spolupráci podpořenou zázemím renomovaného EÚ, - odpovídající finanční ohodnocení Práce v rámci příjemného kolektivu, - pracovní benefity (stravenky, příspěvek na spoření, životní pojištění, příspěvek na dovolenou až do výše 20.000 Kč, příspěvky na sport, kulturu a zdraví, apod.), - prodloužení pracovní smlouvy, Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Kubis marcel, mgr. - soudní exekutor, Masarykovo náměstí, č.p. 44, 789 01 Zábřeh. Informace: Petra Syřenová, .

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Třídič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Vikýřovická č.p. 402, 787 01 Šumperk. , Druh práce: práce v hale, třídění sběrového papíru nebo plastu + pomocné práce ve výrobě, práce na směny. Možnost zaměstnání jako brigádník, dohoda o provedení práce., Požadavky: základní vzdělání, dobrý zdravotní stav, pracovitost, dochvilnost, spolehlivost, loajalita. Pracovní doba: 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00 hod., V případě zájmů a za předpokladu splnění výše uvedených požadavků zasílejte žádosti s uvedením dané pozice a své životopisy na e-mail: silvie.mlcochova@ecopak.cz. Osobní kontakt na základě dohody.. Pracoviště: Ecopak plastic, spol. s r.o., Vikýřovická, č.p. 402, 787 01 Šumperk 1. Informace: Silvie Mlčochová, +420 583 217 432.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 000 Kč

Sestry pro péči v psychiatrických oborech Zdravotní sestra v psychoterapii. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKTUALIZACE 19.6.2018 !!!, První kontakt telefonický !!!, , Požadavky zaměstnavatele:, - vzdělání v psychoterapii a zkušenosti s prací v zařízení, kde se poskytuje psychoterapie, , Prace na plný či zkrácený úvazek, dle dohody , , Místo výkonu práce:, - Priessnitzovy léčebné lázně a. s., Priessnitzova č.p. 299/12, 790 01 Jeseník 1, , Zaměstnavatel nabízí: dovolená navíc, zaměstnanecká strava, možnost ubytování za zvýhodněnou cenu,celoživotní vzdělávání, zaměstnanecké výhody, výměnné rekreace, , Zájemci se mohou hlásit: , - zasláním písemné nabídky a stručného životopisu (CV) na e-mail: personalni@priessnitz.cz , - telefonicky na tel. čísle 584 491 312 p. Reisigová, 584 491 106 MUDr. Kubánek. Pracoviště: Priessnitzovy léčebné lázně a. s., Priessnitzova, č.p. 299, 790 01 Jeseník 1. Informace: Reisigová, +420 584 491 312.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník /Servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontatk telefonický!!!, , Požadavky zaměstnavatele:, - základní vzdělání, , Pracovní náplň: , - Příprava a aranžování místností a tabulí., - Přijímání a umísťování hostů, poskytování rady při výběru pokrmů a nápojů., - Servírování a vydávání pokrmů a nápojů., - Ošetřování a nalévání nápojů., - Účast na přípravě a obsluze při slavnostních akcích., - Přijímání objednávek., - Inkaso plateb a spolupráce s pokladnou., - Péče o používané předměty (sklenice, nádobí, příbory atd.)., - Uskladňování a kontrola zboží a předmětů používaných v restauraci., - Odborná instruktáž u speciálních pokrmů a nápojů., , Místo výkonu práce: Ostružná, Pracovní doba: turnus / krátký -dlouhý týden, , Zaměstnavatel nabízí: možnost ubytování po dobu směny, zaměstnanecké benefity, , Zájemci se mohou hlásit: , - telefonicky na tel. čísle: 739 407 977, po-pá od 10:00 - 12:00hod, - osobní schůzka jen po předchozí telefonické dohodě, - na e-mail: info@skiland.cz. Pracoviště: Profi, spol. s r.o., 788 25 Branná. Informace: Sylva Janhubová, +420 739 407 977.


Základní škola na ulici Boženy Němcové v Zábřehu prochází zateplením
2

Boženka dostane nový kabát, všechny pavilony čeká zateplení

Šumperk Dietos - Prague Black Panthers 2
6

Dietos si play-off nezahrají, z klíčové bitvy vyšli naprázdno

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Draci potvrdili dalších pět jmen. Kdo je mezi nimi?

Řada hráčů bude o místo v šumperské kádru teprve bojovat během letní přípravy. Jiní už se na podmínkách s hokejovým klubem dohodli. Ke zkušenému Karlu Pláškovi přibylo na soupisku Draků pět borců.

Vyráběli drogy, už jim sklaplo. V jednom případě k tomu dopomohla i náhoda

Hned tři případy výrobců drog řešili v uplynulých týdnech šumperští policisté.

Kůrovcová kalamita trvá. Hynoucí smrky mohou nahradit i ovocné stromy

Rozsáhlé odumírání smrkových porostů na Jesenicku postupuje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT