VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vernířovice čekají na jaře nové volby

Vernířovice /FOTOGALERIE/ - Pouhých patnáct minut trvalo v úterý 30. listopadu večer ustavující zasedání zastupitelstva ve Vernířovicích. Na konci té čtvrthodiny bylo jasné, že obec, rozdělená na dva nepřátelské tábory, míří stejně jako před čtyřmi lety k novým volbám.

1.12.2010
SDÍLEJ:

Ustavující zasedání ve Vernířovicích řídil odstupující starosta Jan PrečFoto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Tři zastupitelé odmítli složit slib a na místě se vzdali mandátu. Odstoupil Bořivoj Hojgr a Libuše Hamříková z Občanského sdružení chovatelů a pěstitelů a Bohumila Hojgrová z kandidátky Za všestranný rozvoj obce. V sedmičlenném zastupitelstvu byli v menšině. Těsnou většinu čtyř mandátů měla skupina kolem bývalé starostky Marie Kantorkové, která stála v čele obce v letech 2002 až 2006. Její skupina vyvolala podobným způsobem nové volby před čtyřmi lety.

Ustavující zasedání řídil dosluhující starosta Jan Preč (nez.), který v těchto volbách už nekandidoval.

„Viděli jste, že byly složeny tři mandáty. Dokud tady nebude usnášeníschopné zastupitelstvo, nemůžeme pokračovat,“ řekl starosta.

„Dávám prostor ke krátké ukázněné diskusi. Hlaste se a chovejte se slušně,“ vyzval přítomné ve zřejmé obavě, aby nevypukla hrubá slovní přestřelka. Žádná se ale nekonala.

Starosta odmítl návrh Marie Kantorkové, aby se hned obrátil o radu, jak dál postupovat, na tajemníka šumperské radnice Petra Holuba, a jednání ukončil.

„Nebyl to správný postup. Zastupitelstvo bylo díky čtyřem zvoleným zastupitelům usnášeníschopné a klidně mohlo zvolit starostu,“ odpověděl na dotaz Deníku ve středu ráno Petr Holub. Situace by tak byla podle Holuba v obci jednodušší, protože nově zvolený starosta by měl i po pozdějším odstoupení náhradníků přece jen větší mandát než starosta dosluhující.

„Ten sice má podle zákona povinnost pokračovat ve vedení obce do zvolení nového starosty, ale ve výkladu zákona je uvedeno, že na přiměřenou dobu. Těžko by ho někdo mohl donutit, aby pracoval ještě půl roku, kdyby nechtěl,“ dodal Holub.

Starostu Jana Preče, který funkci vykonával jako neuvolněný a z důvodu velkého zaneprázdnění už letos nekandidoval, do nových voleb na radnici nikdo nevystřídá. Žádné další zasedání totiž už nebude. Ve středu ráno přišli na obecní úřad osobně složit mandát všichni náhradníci z obou kandidátek.

Teprve po tomto kroku, po kterém už není žádný náhradník v záloze, klesl počet členů zastupitelstva pod pět. To zákon o obcích nepřipouští. Jediným řešením jsou nové volby. Celá procedura s jejich vyhlášením potrvá do ledna, volby mohou být nejdřív koncem března.

Proč je tři zvolení zastupitelé vyvolali? Věděli, že starostkou by byla Marie Kantorková a tomu chtěli za každou cenu zabránit, protože jí nedůvěřují.

„Nemá manažerské schopnosti, je tvrdohlavá a nedá si od nikoho poradit. Některé akce pod jejím vedením dopadly katastrofálně - na příklad víceúčelový sportovní areál, který je tak špatně udělaný, že je spíš neúčelný. Zastupitelstvo pod jejím vedením nechalo vykácet kvalitní část obecního lesa a dřevo prodalo pod cenou,“ jmenuje Bořivoj Hojgr některé z řady rozhodnutí, která byla podle jeho názoru neprofesionální.

Je zřejmé, že mezi ním a Marií Kantorkovou panuje i dlouholetý osobní spor. Potvrzovali to i někteří občané, kteří na úterní zasedání přišli.

„Je to taková malá místní občanská válka. Dělají si všechno natruc. Nejhorší je, že tím trpí celá dědina,“ řekl jeden z diváků, který si přál zůstat v anonymitě.

„Když jsme před čtyřmi lety vyvolali nové volby my, počkali jsme s tím až po zvolení nového starosty. Ten měl větší pravomoci a obec fungovala,“ řekla Marie Kantorková (Volba pro obec I.).

Vernířovice si na ustavující zasedání počkaly až na 30. listopadu, protože po volbách nejdřív musel krajský soud řešit volební stížnost na nesprávné uvedení inženýrského titulu u jednoho z kandidátů.

Obec se dvěma stovkami obyvatel a rozlohou 3300 hektarů je po Kolšově už druhou obcí okresu Šumperk, kterou na jaře čeká volební reparát.

Vladimír Trunkát: Chybné uvedení titulu jsem nezavinil

Ustavující zasedání zastupitelstva ve Vernířovicích odsunula až na poslední den listopadu volební stížnost, kterou řešil krajský soud. Strana, která volby prohrála, si stěžovala na to, že u Vladimíra Trunkáta (Volba pro obec II) se na kandidátce objevil před jménem neoprávněně titul inženýra, což mohlo podle stěžovatelů získat straně hlasy. Trunkáta posunuli voliči z posledního na třetí místo, tedy na pozici prvního náhradníka. Soud stížnost zamítl.

Vladimír Trunkát je ovšem v celé věci nevinně. Titul nikdy nepoužíval a na prohlášení kandidáta, jehož kopii má redakce Deníku k dispozici, žádný titul před jeho jménem není. Chybu způsobila bývalá starostka Marie Kantorková, která obě kandidátky s názvem Volba pro obec sestavovala.

„Titul jsem u pana Trunkáta uvedla v dobré víře, ne s úmyslem obelhávat veřejnost. Opravdu jsem byla přesvědčena, že titul má. Oba jsme chodili do stejné základní školy, znali jsme se a vím, že studoval na vysoké škole,“ vysvětlila omyl na kandidátní listině Kantorková.

Chybu zjistil Vladimír Trunkát, teprve když před volbami vytáhl ze schránky volební lístek. Kantorkovou na to upozornil ve středu 13. října, ale už se nedalo nic dělat.

„Ve volební místnosti se dá vyvěsit oprava chybného údaje, ale muselo by jít o chybu v tisku, například překlep ve jménu,“ vysvětlila Petra Štefečková ze správního odboru šumperské radnice. Ta je pro celý správní obvod, tedy i pro Vernířovice registračním úřadem.

Úřad prověřuje kandidátní listiny, ale kontroluje jen povinné údaje - tedy jméno, bydliště a datum narození. Údaj o titulu není povinný a jeho uvedení na prohlášení kandidáta a na kandidátní listině se může lišit.

„Pro úřad je směrodatná kandidátní listina. Za její správnost odpovídá zmocněnec kandidátky. Všechny zmocněnce jsme vyzvali ke kontrole náhledu volebního lístku, než šel do tisku, takže byla šance na opravu údaje. Bohužel se tak nestalo,“ uvedla Štefečková.

Vladimír Trunkát považuje chybu na listině za malicherný důvod pro volební stížnost. „Lidé přece volí své zastupitele, a ne jejich tituly, zvlášť v malé obci, kde se všichni znají,“ řekl. Bydlí ve Vernířovicích pět let a ze situace, která tady nastala po volbách, si udělal jediný závěr:

„Mezilidské vztahy některých zastupitelů jsou tak narušeny, že do budoucna tady nehodlám v žádném případě kandidovat.“

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko

Autor: Stanislava Rybičková

1.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Pokládka asfaltu FINIŠEREM-PROFILÁŘ30 000 Kč

Silniční práce Přijmeme do pokládkové čety finišeristu, lištaře - profiláře. Pružná prac. doba, realizace Morava a východní Čechy, převážně Olomoucký kraj. Možnost dalších silničních prací výhodou, dle možností a dohody.

2475 - Zdravotničtí asistenti (praktické sestry)17 500 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotnický asistent. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: AKTUALIZACE 21.2.2018!!!, První kontakt písemný, telefonický, osobní!, , Zaměstnavatel nabízí hrubou mzdu od 17 500,-Kč (změna od 16.10.2017!!!), , Požadavky zaměstnavatele: , - vzdělání ÚSO, - žadatel musí splňovat podmínky zákona č. 96/2004 Sb. o získání odborné způsobilosti k výkonu povolání zdravotnický asistent, , Zaměstnavatel nabízí:, - základní mzda+příplatek za náročnost oboru+příspěvek za stěhování+ benefity: závodní stravování, 3 dny volna + 25 dní dovolené, časem příspěvek na žiovtní pojištění + penzijní připojištění, , Zaměstnavatele lze kontaktovat:, - zasláním písemné nabídky a životopisu na e-mail: Jana.Zavrelova@jen.agel.cz, - osobně po telefonickém sjednání schůzky s paní Ing. Zavřelovou na tel. čísle 584 458 407. Pracoviště: Jesenická nemocnice a.s., Lipovská, č.p. 103, 790 01 Jeseník 1. Informace: Jana Zavřelová, +420 584 458 407.

2475 - Zdravotní laboranti Zdravotní laborant. Požadované22 000 Kč

Zdravotní laboranti Zdravotní laborant. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: AKTUALIZACE 21.2.2018!!!, První kontakt osobní, telefonický, písemný!!!, , Požadujeme: , - Odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotního laboranta podle §9, registrace pro práci bez odborného dohledu, , Nabízíme: , - základní mzda+příplatek za náročnou práci+příplatek za specializaci+benefity, - 5 týdnů dovolené, 3 dny studijího volna, závodní stravování, příspěvek na bydlení, časem příspěvek na žiovtní pojištění + penzijní připojištění+rekondiční pobyty, , , Zaměstnavatele lze kontaktovat:, - zasláním písemné nabídky a životopisu na e-mail: Jana.Zavrelova@jen.agel.cz, - osobně po telefonickém sjednání schůzky s paní Ing. Zavřelovou na tel. čísle 584 458 407. Pracoviště: Jesenická nemocnice a.s., Lipovská, č.p. 103, 790 01 Jeseník 1. Informace: Jana Zavřelová, +420 584 458 407.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník20 000 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: "ZÁMEČNÍK – SVÁŘEČ", , Požadavky:, • Vyučen v oboru, • Platný svářečský průkaz: metoda ZK 141, • Platný svářečský průkaz: metoda ZK 135 – výhodou, , • Nástup: Dohodou, • Mzda: Dohodou, • Dvousměnný provoz, , Nabízíme:, • Zajímavou a tvůrčí práci pro naše zákazníky, • Zázemí stabilní společnosti, • Příspěvek na podnikové stravování, • Příspěvek na penzijní připojištění , • Výkonnostní prémie, • 25 dní dovolené, , Nabídky předložte spolu se stručným životopisem osobně, nebo na adresu:, MBG, spol. s r.o., Sadová 2323/4, 789 01 Zábřeh, kontakt: Mgr. Hana Jurčíčková , Tel. 583 401 311, e-mail: hana.jurcickova@mbg.cz, www.mbg.cz. Pracoviště: Mbg, spol. s r. o., Sadová, č.p. 2323, 789 01 Zábřeh. Informace: Silvie Vyroubalová, +420 583 401 316.

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Márnice v Moravičanech

Márnice se stala památkou, oprav se zřejmě ale jen tak nedočká

Jak vypadal Únor 1948 v našem kraji?

„Právě se vracím z Hradu…“ Takto začíná nejznámější věta, kterou pronesl komunistický vůdce a tehdejší předseda vlády Klement Gottwald 25. února 1948 před stotisícovým davem na Václavském náměstí v Praze.

Osobnosti se představí v závodní jídelně

Ojedinělá akce s názvem Pecha Kucha se v Šumperku bude konat v sobotu 24.února v symbolických 20.20 hodin. S krátkými slovními a obrazovými prezentacemi se představí deset inspirativních osobností.

Šumperský mladší dorost porazil Techniku Brno 5:0

FOTOGALERIE / Mladší dorostenci Mladých Draků v Šumperk ve čtvrtek odpoledne na domácím ledě vyzvali Techniku Brno.

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se v sobotu od 13:10 utkají s vítězem zápasu mezi Kanadou a senzací z Německa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT