Takzvaná Pošta Partner nejnověji funguje ve Velké Kraši. Před třemi lety tu za zachování poštovní pobočky bojovali obyvatelé peticí. Obec její služby převzala prvního června. Pokud by tak neučinila, oslovil by státní podnik soukromníka.

„Nedovedla jsem si představit v místním obchodě přepážku, kde by si lidé vyřizovali své záležitosti. Míst-ní by hlavně přišli o peněžní služby. Zasáhlo by to seniory," řekla starostka Velké Kraše Vlasta Kočí.

Pošta v Kraši sídlila přímo na obecním úřadě. Lidé tak chodí do stejné kanceláře za stejnou pracovnicí. Ta je jim nyní k dispozici déle. Samospráva vyšla prodloužením otvírací doby vstříc lidem dojíždějícím za prací.

„Lidé jsou rádi, že tu pošta je. Kdyby se zrušila, museli by jezdit do Vidnavy nebo až do Žulové," poznamenala pracovnice Pošty Partner ve Velké Kraši Lenka Svobodová.

Pošta ve Velké Kraši sídlila v budově obecního úřadu. I poté, co poštovní služby převzala místní samospráva, chodí lidé své záležitosti vyřizovat na stejné místo.

Pošta ve Velké Kraši sídlila v budově obecního úřadu. I poté, co poštovní služby převzala místní samospráva, chodí lidé své záležitosti vyřizovat na stejné místo. Foto: DENÍK/Petr Krňávek

Zkušenost z Moravičan

Partnerskou pobočku provozuje obec i v Moravičanech. Zastupitele k tomuto rozhodnutí vedla nevhodná otevírací doba i stížnosti občanů, protože pošta byla často zavřená.

„Nelíbilo se nám, že v případě nepřítomnosti pracovnice z důvodu nemoci nebo dovolené pošta na naši pobočku nenasadila náhradu. V posledních dvou letech to byly až dva měsíce během roku," vysvětlil starosta Antonín Pospíšil.

Podobné zkušenosti má mnoho místních.

„Opakovaně se mi stalo, že mi přišel doporučený dopis, ale musel jsem si pro něj jet do Loštic, protože u nás bylo zavřeno," postěžoval si Petr Balcárek z místní části Doubravice.

Od dubna Pošta Partner sídlí ve zrekonstruovaných prostorách přímo v budově radnice. Navíc podstatně rozšířila otevírací dobu. Ta je s výjimkou pátku minimálně šest hodin denně, jednou týdně je navíc otevřeno až do šestnácti hodin, aby si vše stihli vyřídit i pracující.

„Pobočku jsme obsadili zaměstnankyněmi obecního úřadu tak, aby byla zajištěna jejich zastupitelnost a nedocházelo k uzavírání pobočky," doplnil starosta Pospíšil.