Vydali se na 444 kilometrů dlouhou pouť v rámci projektu Trofej Niké Moravia 2007 propagujícího cestovní ruch. Po poledni jim startovacím praporkem mávl starosta Šumperka Zdeněk Brož (Nez. volba), odpoledne projeli Zábřehem. Proti minulému roku je ale vozů méně. „Upřednostňujeme kvalitu před kvantitou. Chceme představit co nejzajímavější kousky, jaké nejsou běžně k vidění a jaké zaujmou odborníky i laiky,“ řekl za organizátory Evžen Doležal. Cíl beze zbytku naplnil Josef Zemánek z Prostějova, který je majitelem unikátní šestimístné limuzíny Wikov z roku 1930. Komfort vozu, který je jediný v republice a vyráběl se v Prostějově, zvyšují křišťálové vázičky i lampičky.

Nádherné auto si Josef Zemánek pořídil před dvaadvaceti lety, jezdí s ním ale teprve dva roky. Auto prostě čekalo, až na ně bude čas. Zemánek totiž není typickým veteránistou. Svůj skvost nechodí denně oprašovat. „Máme autodílnu, renovujeme vozy, takže aut mám večer až nad hlavu,“ řekl s úsměvem Zemánek. Vůbec si neuvědomil, že jeho vůz je v letošní koloně nejcennější, a proto ji povede hned za Karlem Lopraisem, který se svou Tatrou jede tradičně v čele. „Jsem z toho dost nervózní. Když se mi auto někde zastaví, tak budou všichni ostatní stát za mnou,“ strachoval se Zemánek. Pak ale vzal do ruky kliku, a když motor limuzíny naskočil na první pokus, oddechl si.

Eleganci představoval i manželský pár Gremlových, opět z Prostějova, se svou Pragou Piccolo z roku 1940. Hubert Gremla je do veteránů blázen, vlastní i soukromé veteránské muzeum. „Tato auta jsou úžasná, i po sedmdesáti letech jsou schopná jízdy, zvládají stoupání. Vznikla v období vrcholného míru, blahobytu. Každý díl je perfektně propracovaný,“ řekl nadšenec, který pro svou zálibu získal i manželku. Zubařka ráda shodí bílý plášť a přestrojí se za dámu ze třicátých let minulého století. „Ženská se musí k tomuto koníčku přitáhnout, ji nebaví šroubečky, ale móda ano,“ řekla s úsměvem Marie Gremlová.

V hnědých krajkových šatech a nezbytném klobouku skvěle ladila s vozem. „Když muž chystá auto, přinese mi ukázat barvu laku a já si k tomu navrhnu garderobu. Když na setkání veteránů nevyhraje on, tak pohár domů donesu já,“ usmála se žena, která se ve volném čase věnuje módnímu návrhářství zaměřeném právě na veterány. Majitelé zastřešených aut měli při včerejším ranním startu, kdy rtuť teploměru klesla až k nule, výhodu. Řidiči otevřených vozů se museli pořádně obléct. „A pro jistotu máme slivovici,“ prozradila žena z amerického džípu.

Celou pouť krajem natáčí Česká televize, která v závěru roku odvysílá osmnáctiminutový dokumentární film. Dnes ráno startují veteráni ze Šternberka, objeví se v Hranicích, na Helfštýně, v Přerově, Tovačově a Prostějově. V neděli zamíří na hrad Bouzov, do Mohelnice a do Litovle. Konečný cíl jejich jízdy bude zítra v půl páté odpoledne na Horním náměstí v Olomouci.