Obě města však začnou razantně měnit svítidla za nová a úspornější.

Budou výjimky

Zhasínat veřejné osvětlení bude Jeseník od půlnoci do čtvrté hodiny ranní. Do tmy v tento čas padne většina města.

Výjimkou budou hlavní ulice: Bezručova, Smetanova, 28. října, Šumperská, Dukelská, Lipovská, Fučíkova, náměstí Svobody a některé jemu přilehlé ulice.

Potemní všechna sídliště včetně toho na Lipovské ulici i samotné Masarykovo náměstí s radnicí a vánoční výzdobou. Díky těmto opatřením uspoří město statisíce korun. Veřejné osvětlení je po budově IPOSu druhým největším veřejným „spotřebičem“ energií ve městě.

Eliáš Knothe z Jeseníku, první novorozenec roku 2023 jesenické porodnice.
Prvním jesenickým miminkem roku je Eliáš. Stejně jako loni

„K úsporným opatřením přistupujeme až počátkem nového roku. Do konce roku 2022 jsme měli zafixovanou cenu elektrické energie. Od roku 2023 bude město platit pět tisíc korun za megawatthodinu, což je nárůst o tři sta procent. Tato částka je bez DPH a pouze za silovou elektřinu,“ uvedl Ondřej Wind, vedoucí Oddělení majetku Městského úřadu Jeseník.

Šumperk také šetří

Na osvětlení šetří i Šumperk. Město například vypnulo nasvícení veřejných budov, radnice či kostela. Na stole mělo město i variantu, kterou zvolili v Jeseníku. Nakonec k ní však nepřikročí.

„Máme pracovní skupinu, na které si máme říct, jaké osvětlení je na jednotlivých ulicích a zde můžeme něco vypnout. Například na Jiřího z Poděbrad máme zároveň osvětlenou ulici i chodník. Bavili jsme se o tom, zda můžeme chodník vypnout, protože z ulice na něj bude dopadat dostatečné světlo. Že by se ale někde vypínalo osvětlení blokově, o tom se neuvažuje,“ řekl starosta Šumperku Miroslav Adámek v prosincovém rozhovoru pro Deník.

Ilustrační foto
Extrémní teplo na Nový rok: na Jesenicku skoro 20°C, padl tam český rekord

Kvůli úsporám hodlají města v brzké době začít s masivní obměnou svítidel. Tu nyní z většiny tvoří sodíkové výbojky. Jejich výměna za LED svítidla by přinesla významnou úsporu elektřiny.

Výměna lamp

Město Jeseník připravuje už v první polovině roku vyměnit zhruba čtyři sta kusů lamp. K obdobnému kroku se chystá i Šumperk.

„Na Jesenické ulici bude rekonstruována zelená vlna. Do této akce jsme zahrnuli výměnu světel na celé ulici, abychom je mohli řídit. Do současného současného osvětlení lze koupit určité prvky, které ho umožní řídit dálkově. Lze s ním pracovat nebo ho dříve vypínat,“ přiblížil Miroslav Adámek.