V Jeseníku se stoprocentní účastní na zasedání městského parlamentu mohou prokázat starostka Marie Fomiczewová (ČSSD) a místostarosta Libor Halas (Mladí pro Jeseník). Na žádném jednání nechyběli ani zastupitelé František Mencner (KSČM) a Roman Mrosek (Nezávislí-Jeseník), který loni v září nahradil odstoupivšího Vladimíra Cupala.

Právě ten byl v končícím zastupitelstvu největším absentérem. Ze čtyřiadvaceti zasedání se účastnil pouhé poloviny. Svůj odchod ze zastupitelstva zdůvodnil loni v září faktem, že se přestěhoval do Prahy, kde pracuje.

„V momentě, kdy jsem se odstěhoval a změnil působiště, je nelogické, abych byl dále zastupitelem v Jeseníku," řekl tehdy Vladimír Cupal.

Na více než čtvrtině zasedání v uplynulých čtyřech letech chyběli také Karol Chwistek (ČSSD), Martin Slavík (TOP 09) a Alexandr Kaňovský (ČSSD). Zatímco první dva již nekandidují, Alexandr Kaňovský svůj mandát obhajuje z šestého místa sociálnědemokratické kadidátky.

V Zábřehu se zastupitelé za čtyři roky sešli na čtyřiatřiceti zasedáních. Stoprocentní účast přitom měli jen dvakrát, a to hned na třetím zasedání 2. prosince 2010, kdy byl na programu druhý pokus o zvolení starosty, a pak ještě 30. listopadu 2011. Tehdy se mimo jiné jednalo o zřízení pracovní skupiny ve věci sporů s firmou Wanemi.

Plnou účastí na všech zasedáních se může pochlubit jen radní a ředitel místní základní umělecké školy Pavel Doubrava z KDU-ČSL a také Alena Bajerová ze sdružení Zdravý Zábřeh. Ta se ale stala zastupitelkou teprve v únoru roku 2012, kdy vystřídala Ondřeje Jaška. Jen jednou chyběl starosta města František John (KDU-ČSL).

Nejvíce absencí má naopak ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt (KDU-ČSL). Ten se omluvil z více než třetiny všech jednání, konkrétně ze dvanácti.

„Nemám toto absentování rád, protože zastávám názor, že člověk do takové funkce má jít naplno. Vzhledem ke své profesi jsem ale často v zahraničí a termíny pracovních cest nejde měnit. Stejně tak člověk neovlivní třeba nemoci," vysvětlil Václav Keprt.

Ten se v letošních volbách bude o hlasy voličů ucházet znovu, i když na posledním jednadvacátém místě kandidátky. Že by se ale znovu stal zastupitelem, o tom příliš nepřemýšlí.

„Stát se může cokoliv, ale nepředpokládám, že bych přeskákal všechny předchozí kandidáty. Chtěl jsem především tuto kandidátku podpořit. V uplynulém volebním období jsem si dal za cíl nastavit pravidla pro financování sociálních služeb, a to si myslím, že se podařilo," doplnil Václav Keprt.

Devětkrát chyběl na zasedáních za uplynulé čtyři roky Edgar Horák. Ten je letos znovu lídrem kandidátky KSČM. Sedmkrát se omluvili z jednání Antonín Kapl, jenž povede do voleb ODS, a Jana Špičková (Nestraníci). Ta je letos dvojkou na kandidátce Strany svobodných občanů.

Docházka zastupitelů Zábřehu a Jeseníku v uplynulém volebním období.