Obří investice do výstavby a rekonstrukce kanalizační sítě notně poznamenala život ve městě. Zábřežané museli rok a půl snášet rozkopané ulice plné výmolů a děr, desítky objížděk, špínu, prach a bláto.

„Už jsem z toho otrávený. Myslel jsem si, že rozkopou ulici, položí potrubí, přijedou stroje a zaasfaltují to. Jenže prakticky celý rok jen přibývaly další a další výkopy a teď se všechno honí na poslední chvíli. Jsem zvědavý, jak dlouho ty nové povrchy vydrží," postěžoval si Zábřežan David Müller.

Práce už se ale chýlí ke konci.

„Vodohospodářská část stavby, která se týká desítek kilometrů potrubí kanalizačního řadu a odboček, je v podstatě hotová. Dodělávají se už jen některé detaily. Plánovanou délku, s níž počítala smlouva o dotaci, jsme ještě překročili. Podařilo se vyjednat zařazení několika nových úseků, které v původním projektu nebyly, ale můžeme na ně čerpat dotace," řekl Petr Suchomel, předseda představenstva společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk, která je investorem stavby.

Nyní se finišuje s úpravami povrchů. Práce na podzim brzdil nedostatek techniky, pracovníků i asfaltu, protože do oprav silnic letos hodně investoval stát i kraje.

„Nejvíce práce na úpravě povrchů zbývá právě v Zábřehu. Pracují tady až čtyři asfaltovací stroje. Konečný termín je 21. prosince, ale věřím, že se vše, co je naplánováno, stihne dodělat do konce tohoto týdne," dodal Petr Suchomel.

Asfaltování i na jaře

Lidé v několika ulicích si ale budou muset počkat až do příštího roku. Týká se to například Sušilovy a navazující Sokolské ulice, kudy vede výpadovka směrem na Hoštejn, Drozdov a Václavov.

„V Sušilově ulici byla spousta přípojek napojená přímo do Krumpašského potoka. Musely se přepojit a také bylo nutné oddělit splaškovou a dešťovou kanalizaci. Řekli jsme ale, že než to udělat narychlo, kdy bychom si nebyli jistí kvalitou, tak je lepší vše dodělat příští rok," vysvětlil starosta Zábřehu František John.

Opravený letos nebude ani Rudolfov. Tam chce město vyřešit nejprve odvodnění celé ulice a teprve potom položit nový povrch.

Provizorně opravená bude i Žižkova ulice od křižovatky u staré pošty po horní náměstí, kde chce město příští rok pokládat novou dlažbu.

Až na jaře se bude asfaltovat i v několika kratších úsecích v ulicích Zahradní, U Vodárny a Oborník.

„V ulicích, které nedostanou nový finální povrch, se položí jenom podkladní čtyřcentimetrová vrstva asfaltu, aby bylo možné provádět zimní údržbu," doplnil Petr Suchomel.

Špatná kvalita, město reklamuje dodávky 

Plné ruce práce mají v těchto dnech úředníci zábřežské radnice, kteří přebírají opravené ulice od zhotovitelské firmy. Často totiž narážejí na špatnou kvalitu odvedené práce.

„Bohužel se objevuje docela dost problémů. Některé ulice jsme nepřebrali, protože jsme nebyli spokojení s kvalitou. Nejčastější chybou je, že povrch není dostatečně rovný kvůli tomu, že nejsou v rovině kanálové vpusti nebo víka k plynovému potrubí. Objevuje se také špatné vyspádování ulice ke kanálům, aby mohla odtékat voda," popsal některé z nedostatků starosta John.

Město je v případě jakýchkoliv nedostatků nekompromisní a špatně odvedené dílo ihned reklamuje.

Problémy jsou například v Jiráskově ulici, která už má nový asfalt. Jednotlivé vpusti jsou totiž o několik centimetrů níž.

„Tady budeme požadovat , aby firma úsek mezi ulicemi Za Pivovarem a Na Farském vybrousila a znovu položila nový povrch," dodal zábřežský starosta.

Zhotovitelské firmě se přitom špatná kvalita práce může dost prodražit. Dokud město některou ulici nepřevezme, bude na ní stavební firma hradit zimní údržbu. Zároveň jí hrozí vysoké sankce.

Šumperk už má opraveno, Mohelnice finišuje

Podstatně dál než v Zábřehu jsou rekonstrukce ulic v dalších čtyřech městech, který se obří projekt za jednu a půl miliardy také týkal.

Těsně před dokončením jsou poslední opravy ulic v Mohelnici.

V Šumperku, Hanušovicích a Lošticích jsou už všechny dotčené ulice opravené.