Na setkání s členy ODS v Šumperku to v pondělí 28. listopadu řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Setkal se s nimi na závěr jejich oblastního sněmu. Na plány s věznicí se ministra zeptal místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

„Areál byl pro účely vězeňství vybrán ještě za předchozí vlády. Náš zájem trvá, ale všechno závisí na financích, zatím do rekonstrukce budovy nemůžeme investovat. Až na ni budou peníze, počítáme s tím, že vězni z nejmírnější kategorie s dohledem nebo s dozorem by se na opravě budovy podíleli,“ řekl Pospíšil.

Připomněl, že původní záměr byl přeměnit bývalý seminář v detenční ústav. To je zařízení pro pachatele nejzávažnějších trestných činů spáchaných v souvislosti s jejich sexuální úchylkou. Tito lidé musejí být celoživotně izolováni.

„Jeden detenční ústav máme v Brně, chovanců má dnes třicet až čtyřicet a ukazuje se, že nárůst těchto případů je pozvolnější, než se čekalo. Další ústav nepotřebujeme,“ řekl Pospíšil.

Vybudování věznice by byla velká výhra pro Vidnavsko postižené vysokou nezaměstnaností. S věznicí by totiž bylo spojeno až 250 nových pracovních míst.

Budova kněžského semináře byla postavena koncem 19. století a kněží zde studovali do roku 1940. Pak objekt zabrala německý armáda a zřídila v něm zajatecký tábor pro důstojníky. Po válce sloužila jako sklad obilí a až do poloviny 90. let zde fungovala vojenská dětská ozdravovna. Rozsáhlý komplex na krátký čas fungoval jako utečenecký tábor pro kosovské Albánce.