Do šestičlenného představenstva byl za Jiřího Vepřka zvolen bývalý generální ředitel Povodí Moravy Libor Dostál, kterého navrhlo město Šumperk. Protikandidátem byla starostka Starého Města Vlasta Pichová (nez.).

Personální výměna souvisí s problémy, které provázejí obří projekt rekonstrukce kanalizace v pěti městech okresu - v Šumperku, Mohelnici, Zábřehu, Lošticích a Hanušovicích. Investici za více než jednu a půl miliardy, která se připravuje už šest let, má ze tří čtvrtin hradit dotace Evropské unie a ta je vážně ohrožena. Brusel má opakované výhrady týkající se zejména vysoké ceny za stavbu.

Valné hromadě předcházela složitá jednání a také ostrá diskuse například v mohelnickém zastupitelstvu, které změnu nedoporučilo. Samotné hlasování na valné hromadě bylo údajně velmi těsné. Každé ze sedmadvaceti měst a obcí, které svou kanalizační a vodovodní síť vložily do VHZ, má na valné hromadě jednoho zástupce. Jejich hlasy mají ale různou váhu podle počtu akcií té které obce.

Šumperk vlastní 37 procent akcií a podle vyjádření jeho zástupců by chtěl vypsat novou soutěž na dodavatele stavby. V šestičlenném představenstvu panovala dosud v názoru na tento krok remíza.

Při získání nadpoloviční většiny Šumperku při hlasování pomohly vedle některých malých akcionářů zejména Loštice - paradoxně přesto, že starosta Loštic Ctirad Lolek, který je členem představenstva VHZ, s personální změnou nesouhlasil a snažil se jí zabránit. Město ale na valné hromadě zastupuje člen opozice a ta má na situaci opačný názor než starosta.

„Nebylo v tom nic osobního, ale sháněli jsme si veškeré informace a došli jsme k názoru, že změna ve vedení otevře cestu, jak projekt posunout ze současné patové situace dál. Nové výběrové řízení vidíme jako jedinou šanci, jak dotací získat, a navíc by cenu stavby pravděpodobně zlevnilo. A bez evropské dotace kanalizaci nepostavíme,“ řekl člen loštické opozice Jiří Konečný (nez.).

Opačný názor má zástupce města Zábřeha na valné hromadě Karel Crhonek (ČSSD). „Jsem z výsledku rozpačitý, pochyby nebyly tak zásadní, aby bylo odvolání předsedy nutné. Mělo se o tom víc diskutovat,“ řekl Crhonek.

Sám Jiří Vepřek nechtěl své odvolání zatím komentovat. Dál pracuje na vysvětlující analýze pro Brusel a pro ministerstvo životního prostředí, které za dotační program u nás odpovídá a s Bruselem komunikuje.

Z dostupných informací vyplývá, že představenstvo bude pokračovat ve snaze dotaci získat a zároveň připravovat vypsání nové soutěže na dodavatele pro případ, že by dotace byla zamítnuta. Bez jejího zamítnutí nemůže VHZ ze smluv s dodavateli jednoduše vycouvat. Stálo by ji to vysoké sankce zřejmě v řádu desítek milionů korun.

Jiří Vepřek včera potvrdil, že když Evropská komise dotaci zamítne, může VHZ vypsat novou soutěž. Komise už v minulých vytýkacích dopisech takové řešení naznačovala. Teď se ale mimo jiné hraje i o čas. Aby se případná dotace stihla vyúčtovat do konce roku 2015, musí stavba začít nejpozději v polovině roku 2013.