Plechové střechy srolované, jako by byly z papíru, stromy popadané přes trať i silnice. Takovou sílu předvedla ve středu v noci vichřice, která zasáhla velkou část Olomouckého kraje. Vyhnula se jen Jesenicku, jinde zaměstnala všechny jednotky dobrovolných i profesionálních hasičů po celou noc.

Poprvé zazvonil telefon na operačním středisku hasičů čtyři minuty po půl deváté večer a vyslal je ke spadlému stromu do Hoštejna. Pak už to šlo ráz na ráz. Během deseti minut vítr zlikvidoval několik střech.

„Museli jsme povolat do služby všechny zálohy, nevěděli jsme, kam jet dřív. Jen do půlnoci jsme měli třináct výjezdů a do rána pak dalších pět. Byla to spoušť, až se divím, že se obešla bez zranění,“ řekl ředitel šumperského odboru hasičů Zdeněk Wiesner.

Asi tunová střecha bývalého divadelního skladu v Rapotíně se vznesla jak papírová vlaštovka a přistála na silnici, která je hlavní dopravní tepnou ve směru ze Šumperka na Ostravu. Střecha s sebou vzala drát vysokého napětí, napnula ho přesně do metrové výše nad silnicí a rozdělila ji, jako dělí síť tenisový kurt. Že se nikomu nic nestalo, je neuvěřitelné štěstí, protože po silnici projíždějí tisícovky vozidel denně.

„Chtěl jsem se dívat na fotbal v televizi, když na mě volají sousedi, že mi spadla střecha. Vyběhl jsem a byla to pravda,“ uvedl Vladimír Dostál z Rapotína. Budovu bývalého divadelního skladu teď přestavuje na penzion. Sám bydlí ve vilce přes ulici. „Jaké mám škody, to teď nevím, ale ta střecha je kompletně zničená, znovu se už použít nedá. Plech je celý pokroucený. Hlavní ale je, že střecha nikomu neublížila,“ konstatoval Dostál.

Podobně vichr sroloval plechovou střechu na rodinném domku v ulici U Pošty ve Vikýřovicích. Plech zůstal zaklíněný na drátech elektrického vedení. Poryv větru skalpoval také statek v centru Libiny, kde strhl střechu z bonského šindele i s částí krovů, seskládal ji na dvůr a obnažil obytné místnosti ve druhém patře. Obyvatelé domu naštěstí včas zareagovali a část zařízení se jim podařilo snést do patro níž.

Plechová střecha na jedné části domu s byty pro invalidy v šumperské Temenici sice zůstala na místě, ale vichr ji nadzvedl a pomačkal, takže do dvou bytů v nejvyšším patře zateklo. „Ozýval se rachot, jako by někdo bušil do plechu. Za chvíli crčela stropem kolem lustru i po stěnách voda. Koberec jsme vysoušeli dekami a pak jsme je ždímali v pračce. Manžel se ještě snažil uklidit kytky z balkonu a po zádech ho udeřil utržený drát bleskosvodu,“ řekla invalidní důchodkyně Olga Trávníčková.

Kdybychom zabrousili do černého humoru, mohli bychom napsat, že Zuzana Stejskalová z Vrchlického ulice v Šumperku se konečně dočkala. Tolik si přála mít na terase u obýváku hodně zeleně, až jí příroda přání vyplnila. Bouře totiž strhla vzrostlou višeň a její koruna terasu zavalila.

„Byla to chvilička. Najednou tam ležel strom. Není to moc příjemný pocit, protože na terase často sedáváme, v kočárku tam odpočívá i moje roční dcerka. Navíc jsme už město žádali, aby višeň pokáceli, že je stará a nevydrží,“ řekla Zuzana Stejskalová.

Strom sice udělal na terase pěkný zmatek, ale žádné škody nezpůsobil. Spadl necelé dva metry od zaparkovaného auta, které mimochodem patří také rodině Stejskalů.

Související článek:
Stromy zatarasily trať i silnice
Energetici na Šumpersku vyhlásili kalamitu

Jan Kastner, Stanislava Rybičková