V obci vítr strhal z některých domů střešní krytinu a létající tašky dokonce rozbily okna. Vichřice také poničila ploty, vyvrátila stromy a velké škody zanechala na místním hřbitově, kde dokonce vyvrátila některé náhrobky. Z kostela vichr smetl celou báň, která při pádu poničila i hřbitovní zeď.
Vichřice se Dětřichovem přehnala v poledne, od té doby ani v obci nešel proud.

„Přišlo to nečekaně a velmi rychle, byl to krátký poryv, vypadá to, že přišel od severozápadu. Škod tu bude určitě víc, je ale otázkou, jestli to už skončilo,“ řekl jeden z místních občanů Jiří Tischler, který se přišel podívat na spoušť, která vznikla na hřbitově a obával se, co ještě přijde v noci.

Sobotní dopoledne ještě bylo přitom klidné, hasiči nemuseli zasahovat u žádné události spojené s poryvy větru. Dramatický obrat nastal v celém regionu kolem poledne, kdy se krajem prohnala větrná smršť.

Před půl dvanáctou museli hasiči vyjet poprvé na zásah do Tvrdkova a pak následovaly další případy v Roudně, Lomnici, Břidličné, Valšově, Rýmařově, Jamarticích, Stránském a Karlovicích.

Vítr komplikoval život na Šumpersku

Na celém území střední a severní Moravy vítr způsobil na třicet poruch na vysokém napětí, které připravili o elektrický proud celkem osm tisíc domácností. „Polovinu už se nám podařilo opravit, na dalších poruchách se stále pracuje. Doufejme, že to nejhorší už máme za sebou,“ informoval mluvčí ČEZu Jaroslav Jurča.

Na Šumpersku se ještě v sobotu dopoledne bez proudu museli obejít v Loučné nad Desnou ve Velkých Losinách, Úsovu a Lošticích. Poruch na elektrickém proudu se nevyhnulo ani Přerovsko a Jesenicko, kde vítr přerušil dodávku do obce Zlaté Hory. Poblíž Olomouce se nesvítilo v Drahaňovicích a také v části Litovle.

V Olomouci byla situace dramatická

V sobotu kolem půl dvanácté dopoledne utrhl náraz větru část střechy z bytového domu ve Schweitzerově ulici. Ve stejnou dobu strom na kolejích zablokoval tramvajovou dopravu u obchodního centra Haná. Jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů pak v olomoucké čtvrti Povel, zajišťovali střechy domů. Spadané větve a kusy stromů leželi v ulicích celého města.

Polovinu střechy bytového domu ve Schweitzerově ulici vzal vítr před polednem, její utržená část narazila do vedlejšího činžovního domu, kde vytloukla okna. Zbytky trámů navíc poškodily zaparkované automobily ještě o ulici dále. „Díval jsem se zrovna z okna. Na blízkém poli se náhle vytvořil vír a během několika vteřin se přehnal přes dům. Plechová střecha odlétla jako kus papíru. Viděl jsem, jak se zvedla tak vysoko, že přelítla až přes panelák stojící za domem,“ popsal účinek větru Jiří Bršťák.

Střechu domu se pak snažili zajistit jednotky zasahujících hasičů. „Situace tam byla problematická. Část střechy se podařilo znovu opravit, ale při dešti stále hrozí, že zateče voda do zdiva domu a naruší statiku,“ vysvětlil Libor Popp, ředitel odboru IZS a služeb HZS Olomouckého kraje. Jen o pár metrů dále měli hasiči plné ruce práce také se zajišťováním střechy na Domu s pečovatelskou službou v Peškově ulici.

„Provádíme preventivní zajištění střešní krytiny. Některé z plechů totiž vítr už stačil nadzdvihnout a jeden z nich jsme pro jistotu už odstranili úplně,“ popsal situaci jeden ze zasahujících hasičů. Problémy se střechou, ale dům s pečovatelskou službou nemá kvůli větru poprvé.

„Střecha je opravována již po třetí za devět let od otevření stavby. Spor se vede mezi stavbaři a architektem, žádný z nich si nemyslí, že někde udělal chybu. Teď je ale nejdůležitější ochránit byty, do kterých by mohlo při dešti zatékat,“ řekl přímo na místě Roman Zelenka ředitel Správy nemovitostí Olomouc. Ten si také pochvaloval práci a vybavení hasičů, kteří již narušená místa nad šesti byty pokrývali plachtami.

Jednotky olomouckých hasičů vybavené jeřábem pak odpoledne ještě sundávali strom ze stavby rodinného domu poblíž ulice Dolní Novosadská. Větve spadeného stromu poškodily také nové pokrytí střechy. „Dům ještě není ani zkolaudovaný, ale alespoň stavba je naštěstí pojištěná,“ sdělil majitel novostavby, který si nepřál být jmenován.