Kvůli silnému větru zaznamenali profesionální hasiči v Olomouckém kraji na pět desítek výjezdů. Na Jesenicku jich bylo dvanáct.

„Řešili jsme hlavně popadané stromy na komunikace a dráty elektrického vedení. Zasahovali jsme především na Zlatohorsku. V Šumperku jsme v noci sundávali billboard hrozící pádem. Brzy ráno jsme odstraňovali stromy přes železniční trať v Žulové, Tomíkovicích a Horní Lipové,“ informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Uvízlé autobusy

V neděli v podvečer vítr komplikoval v okolí Zlatých Hor dopravu. Hasiči vyjížděli kolem šesté večer k nehodě, při níž na silnici druhé třídy mezi Dolním Údolím a Zlatými Horami spadl na projíždějící osobní automobil smrk a zranil jednoho z pasažérů.

"Zraněnou spolujezdkyni převezli kvůli nebezpečné situaci na místě k sanitnímu vozu policisté," uvedla mluvčí policie Jiřina Vybíhalová.

Policisté museli kvůli popadaným stromům uzavřít několik komunikací, úplně odříznutý zůstal například Rejvíz a Ondřejovice nebo silnice z Uhelné na Nové Vilémovice.

Popadané stromy ochromily dopravu.

"Uvízly dva linkové autobusy, jejichž řidiči měli obavy o cestující. V jednom případě jsme řešili náhradní dopravu a převezli je do Jeseníku,“ sdělila Lucie Balážová.

Hasiči rovněž zajišťovali střechu na budově jídelny základní školy ve Zlatých Horách. Ve Vápenné odstraňovali kusy střechy ze silnice a mostu.

„Kvůli odstraňování následků silného větru a nebezpečné situaci je na Jesenicku stále uzavřena silnice druhé třídy mezi Horním Údolím a Rejvízem,“ sdělila po půl druhé odpoledne Jiřina Vybíhalová.


Výstraha celé pondělí

Výstraha před silným větrem platí pro Jeseník a Šumperk také pro celý dnešní den. Vítr může místy dosahovat v nárazech rychlosti kolem 75 kilometrů v hodině, na hřebenech Jeseníků až kolem 125 kilometrů za hodinu.

Hasiči doporučují nepohybovat se v lese a při jízdě automobilem snížit rychlost a zvýšit obezřetnost. Pokud je to možné, měli by se řidiči raději vyhnout silnicím, které vedou lesem.