Hranicí pro vichřici je 21 metrů za sekundu, nad nedělním ránem přitom zaznamenaly přístroje na Šeráku rychlost v nárazech až 38 metrů, odpoledne pak 29 metrů za sekundu.

„V takovém vichru už se špatně jde, je to hodně nepříjemné. Člověk navíc rychle prochladne, pocitová teplota je o hodně nižší než ta skutečná,“ řekl pracovník stanice na Šeráku Petr Fajbiš.

Na chatu Jiřího dorazili první dva návštěvníci teprve ve dvě odpoledne, jinak bylo na tradičních běžeckých trasách pusto a prázdno.

„Panuje tu nahoře navíc silná mlha, která rychle tvoří ojínění na vlasech, vousech a oblečení. Naštěstí si aspoň sníh už sedl, takže ho vítr nevíří jako čerstvý prašan. To by tu nebylo vidět ani na krok,“ doplnil Fajbiš.

Na Ovčárně jsou na takové zlomy počasí zvyklí. Nikoho tam nepřekvapí.

„Vichr není tak silný, abychom museli zastavit vleky. Navíc horní sjezdovky ještě nejsou v provozu, jezdí jen Malý a Velký Václavák, které jsou přece jen víc kryté mezi stromy. Lidí tu nebylo moc ani v sobotu, bez velkých vleků to sem lidi moc neláká. Lyžují v nižších polohách,“ řekla Renata Figurová z areálu pod Pradědem.

Na Červenohorském sedle bylo v neděli parkoviště poloprázdné, ani v sobotu nebylo úplně plné.

„Ráno se tu spousta lidí otočila a zamířila dolů, počadí je vyhnalo,“ řekla včera Marcela Sedláčková ze Skiklubu Šumperk.

V Branné bylo v sobotu narváno, v neděli už se lyžovalo bez fronty.

„Přírodního snahu tu moc není, ono sněžilo v nížinách, na horách moc ne. Běžkařské trasy už jsme vyznačili stopovačem, teprve v týdnu ale budeme osazovat i značky,“ řekl majitel brannenského střediska Rostislav Procházka.