Před týmem odborníků stál v pondělí náročný úkol. Čtyřicetitunový dílec o průměru 4,5 metru přemístit pomocí jeřábu velkým podzemním sálem strojovny a pak jej spustit o dvaadvacet metrů níže. Tam jej na vozíku převézt a instalovat do soustrojí vyrábějícího elektřinu.

Transport technici zvládli během několika desítek minut. Montážní otvor byl přitom jen o pár desítek centimetrů větší, než samotné kolo.

S jeřábem manipuloval Miroslav Lipenský. Používal k tomu dálkový ovladač.

„Pracuje se s tím skvěle. Dříve to bylo náročnější. Jeden člověk musel být dole a s jeřábníkem se domlouval vysílačkou. Teď na kolo přímo vidím,“ řekl pracovník firmy ČKD Blansko Engineering.

Lázně Velké Losiny - lázeňský dům Šárka
Lázně v Losinách čeká další rozvoj. Jaký? Podívejte se

Větší rozsah i účinnost

Nové kolo má díky lepším parametrům větší provozní rozsah a také vyšší účinnost než jeho předchůdce.

„Protože je to velký stroj, jeden a půl procenta účinnosti navíc může ročně dělat až sedm tisíc megawatthodin,“ vypočetl šéf elektrárny Vítězslav Chmelař. Tolik elektřiny by pokrylo roční spotřebu zhruba tří tisíc domácností.

Díky novému kolu bude moci elektrárna též nabízet službu black start.

„Budeme moci dodávat energii do soustavy v případě blackoutu,“ dodal ředitel Chmelař.

Původní oběžné kolo sloužilo od spuštění elektrárny v roce 1996. Svou plánovanou životnost překročilo dvojnásobně.

Dodávku nového měla na starost společnost ČKD Blansko Engineering ze slovinské skupiny Litostroj Power. Kolos se svařoval ve Slovinsku z odlitků vyrobených ve firmě Pilsen Steel. Zahájení provozu celého turbosoustrojí, jehož je kolo součástí, se plánuje v průběhu listopadu.

Ilustrační foto
Sportujete a chcete být vidět? Napište nám!