Letošní ročník Her bez hranic, na který škola ve Vidnavě získala třísettisícovou dotaci z Evropské unie, je testovací.

„Chceme si vše v malém ověřit. V budoucnu bychom pak rádi zapojili celé Jesenicko a školy v přilehlých obcích Polska. Děti se učí vše možné, ale orientační běh neumějí, přitom tato lokalita je pro tento druh jako stvořená,“ uvedl ředitel školy ve Vidnavě Adolf Čvanda.

Děti během čtyřdenního táboru nečekalo jen učení topografie a běhání po lesích. „Těšila jsem se také na zábavu i na to, že něco nového poznám a přiučím se polštině,“ řekla desetiletá Lucie Koláčková.

Učitelé pro děti připravili nabitý program. Zatímco jedna parta se učila číst z map, druhou čekala lesní pedagogika. Další skupina se věnovala netradičním sportovním aktivitám, při kterých se děti učily hlavně spolupráci. Aby deset dětí udrželo koště jen na ukazováčcích, to bez komunikace nejde.

„Musí se domluvit a v jednu chvíli fungovat jako jeden člověk,“ řekla Jana Paličková. Velký zájem byl i o kreativitu. „Budeme vyrábět rámečky, drátkovat kamínky, naučí se ubrouskové technice, pletení košíků a další činnosti. Rozhodně nebudou mít čas se nudit,“ řekla Jana Filgasová.

Na táboře pracovala i speciální pětka. Tři čeští školáci a dva z Polska utvořili tiskový tým, který dění v táboře dokumentoval a natáčel. Ráno pak visely na nástěnce táborové noviny nebo si na plátně mohly děti prohlédnout, jaký byl jejich uplynulý den.