Teprve odemčením temného jezera ukrytého uprostřed lesů, které podle legendy pohřbilo hříšné město Hunohrad, může na Rejvízu začít turistická sezóna.

Turisté na Rejvízu měli jednoduchou volbu. Mohli se po sedmiměsíční přestávce vydat na procházku. Dojít po haťových chodnících až k bájemi opředenému Velkému Mechovému jezírku a zkusit, zda mají čistou duši. Jen poctivý člověk totiž vidí věžičku kostela zatopeného města Hunohradu. Ti lenivější počkali na hřišti, kde místní před čtyřmi lety vybudovali miniaturu jezírka i s kostelíkem.

Právě toto jezírko pastýř Gill spolu se starostou Zlatých Hor Milanem Rácem (nez.) krátce po poledni odemkl. „Přeji Rejvízu bohatou turistickou sezónu a společně s pastýřem Gillem odemykáme Mechové jezírko,“ prohlásil Rác. Spolu s pastýřem vložili klíč do miniaturního jezírka a odemkli letní sezónu.

Obyvatelé Rejvízu pro své hosty připravili bohatý program. Děti neodolaly historickému dřevěnému kolotoči. „Malý se poprvé v životě svezl na kolotoči a vůbec neměl strach. Moc se mu to líbilo. Je to nádherný kolotoč,“ řekla Hana Katzerová, maminka rok a půl starého Kubíka, která s rodinou přijela až z Olomouce. Obrovskou frontu stáli caparti na cukrovou vatu. Se zatajeným dechem sledovali kejklíře či vojáky v historických uniformách.

Desítky obdivovatelů měl i kovář, který dokázal před zraky diváků ukovat z kousku kovu křehkou růži, zvonek, či podkovu pro štěstí. Posluchače rozezpívaly děti z polské Bialej Nisky, která je partnerským městem Rejvízu.