První pstruzi se v podvečer chytali na háček. Ještě celou neděli a pondělí od devíti ráno do sedmi večer tady mohou rybáři využít velikonoční slevy a ulovit si pstruhy nebo siveny.

„Dovezli jsme je jako každý rok z pstruží líhně ve Vysokém Potoku. Ve vodě je první pětimetráková dávka, další budeme průběžně co čtrnáct dnů doplňovat. Kapry přivezeme až v polovině května z Litomyšle,“ řekl Antonín Kaláb, předseda občanského sdružení Rybník Kocián, které nádrž provozuje.

Každý si tady může půjčit rybářské nářadí a za poplatek třiceti korun chytit čtyři ryby. Kilo pstruhů stojí běžně 115 korun, teď o Velikonocích se prodává o deset korun levněji.

Rybník velkým klíčem slavnostně odemkl vodník Čochtan. Do kostýmu s kapajícími šosy zeleného fraku se stejně jako loni navlékl člen rybářského spolku Milan Hobler. Ponořil klíč do vody a dřevěný čert, který točí v koutě rybníka kolem, okamžitě zrychlil, protože náhonem se na kolo začal valit silný proud. Vzápětí obsadili oplocený břeh první rybáři.

„Takovou příležitost jsme si se synem nemohli nechat ujít. V sezoně sem jezdíváme i třikrát týdne a zkoušíme si tu různé fígle s montáží prutů a s různými druhy umělých nástrah,“ řekl Karel Havlíček z Velkých Losin. Od rybníka si během hodiny odnášel kbelík s deseti pstruhy.

Členové sdružení Rybník Kocián se v roli porybných denně střídají. Ve všední dny je rybník otevřen od 15 do 19 hodin.

„Loňská sezona začala 10. dubna a končila výlovem 24. října. Na prutech během ní skončilo 3880 kilo pstruhů, 583 kilo kaprů a 31 kilo amurů,“ řekl Antonín Kaláb.

Letošní sezona bude podstatně kratší. Na přelomu srpna a září ji totiž utnou stavební práce při dokončování sportovního areálu, k němuž rybník Kocián patří. Obec na něj získala . dotaci téměř dvacet milionů korun z evropských fondů. K rybníku, umělému trávníku na minikopanou, kynologickému areálu, minigolfu a hasičskému hřišti přibude letos velké dětské hřiště s osmnáct metrů dlouhým dřeveným hradem a dalšími atrakcemi, skatepark s krátkou dráhou pro in-line bruslaře a parkoviště. Stavbaři dokončí také objekt Tančírny a stavbu uzavřou terénní úpravy.