„Počasí vyšlo, takže zatím jde vše hladce a bez problémů. Teprve nyní bylo možné zjistit stav stromů, některé byly opravdu tak špatné, že se rozpadly ještě před dopadem na zem,“ řekl Pavel Damiančík z Podniků města Šumperka, který má na starosti městskou zeleň.

Vzrostlé stromy dělníci z plošiny ořezávaly postupně, menší větve putovaly rovnou do štěpkovače, který z nich vyrobil drť. Větší části kmenů budou převezeny do skladu a město je bude nabízet k prodeji.

„Pokud se bude jednat o zdravé lipové dřevo, počítáme se zájmem výtvarníků,“ uvedl tajemník šumperské radnice Petr Holub.

K obnově aleje se šumperská radnice rozhodla především kvůli bezpečnosti, některé stromy jsou totiž staré kolem sta let a většina kmenů nebyla zdravá. Již v minulosti při silných poryvech větru spadlo několik silných větví a jen náhodou nikdo nebyl zraněn. Pokud by pád starých stromů na frekventovanou ulici způsobil škodu na zdraví či majetku, odpovědnost by nesla radnice.

Stav devětatřiceti vzrostlých lip a kaštanů dokumentovalo několik znaleckých posudků, které si nechala vypracovat jak šumperská radnice, tak inspekce životního prostředí.

Nové stromořadí bude vysazeno v dubnu, alej bude tvořit zhruba třicet stromů tilia platyphyllos - lípy velkolisté. Stromy budou pocházet z lokalit s obdobnými klimatickými podmínkami, ale není vyloučeno, že budou převezeny z ciziny.

„Nové kmeny budou mít obvod minimálně 20 až 25 centimetrů, což jsou větší rozměry, než které byly původně plánovány. Snahou je, aby ulice 17. listopadu co nejdříve vypadala jako původně,“ řekl mluvčí šumperské radnice Kamil Navrátil.

FOTO: Na setkání odpůrců kácení aleje se sešla jen hrstka lidí