Místní i přespolní bosorky tak s velkým náskokem překonaly sedm let starý rekord z Mostu, kde se 82 čarodějnic seřadilo do lajny dlouhé 74 metry.

„Všichni nasedněte na košťata a ta se musí svými konci dotýkat,“ udělovala pokyny rozhodčí agentury Lenka Vratišovská. Ředitel místní školy Jiří Ševčík v převleku za čaroděje pomáhal rovnat řadu. Ta lemovala zadní stranu nádvoří a pak ho přetínala v úhlopříčce až ke vchodu a ještě se musela zatočit podél podloubí. V čele jako první čarodějnice velela k nepoznání namaskovaná místostarostka Ivana Blažková.

Nádvoří nabízelo přehlídku roztodivných kreací a košťat všeho druhu. Zapojily se děti i dospělí i ze vzdáleného okolí a nechyběly ani pacientky místních lázní.

„Když jsme si přečetly na plakátu, co se chystá, mezi procedurami jsme si s kolegyní zaskočily do lesíku pro košťata a do sekáče pro pestré šátky na sukně a jsme tady. Místní rekord musíme podpořit,“ řekla paní Alena, která v lázních tráví už týden.

Dokonalý kostým měl i Karel Balcárek, který do rodné obce přijel s manželkou z Vikýřovic. V ruce držel klícku a v ní dvě živé myši, které pro tu příležitost zakoupil ve Zverimexu. Koště měl ještě zeleně olistěné a prohlašoval, že teprve až uvadne, bude létat jako turbo. „Můj otec by řekl, že jsem barbar, protože mám na koštěti umělohmotné sponky,“ hlásil novinářům.

Vzápětí po vyhlášení rekordu se davy čarodějnic přesunuly na louky v sousedství zámku, kde to celé odpoledne vypadalo, jako by si dali sraz všichni obyvatelé údolí Desné. Loukám vévodila obří dřevěná čarodějnice. Tělo i ruce z odpadního řeziva, hlava z hmoty vytvořené ze směsi starých novin a klihu, vlasy z proutí, sukni tvořila vatra z klád nacpaná jednou a půl tuny roští. „Celkem na ni padlo šestnáct kubíků dřeva a parta chlapů ji stavěla týden,“ hlásil organizátor akce Milan Vobořil.

Až k vrcholu koštěte postavě moc nechybělo do rekordních deseti metrů, a tak když po půl osmé večer vzplála, byla to vůbec největší čarodějnice upálená kdy na území naší republiky.

Ohnivé divadlo sledovali diváci za zábranami v uctivé vzdálenosti a upalování jistili hasiči z Velkých Losin a Temenice. Průběžně kropili trávu kolem obří vatry a hasili drobné ohýnky, spáleniště pak až do rána hlídali. Obloha se chvíli rozmýšlela, jestli má s kropením pomoci, nakonec poslala dolů jen opatřný pozdrav a se zapálením vatry zavřela kohoutek.

Milan Vobořil chce z mimořádně úspěšné akce vytvořit tradici, ale už příští rok si možná bude muset najít jiné místo. Obec chce totiž na loukách stavět areál zdraví s víceúčelovou sportovní halou.