Protestovali proti mezinárodní dohodě, k níž se minulý týden připojilo 22 unijních zemí včetně České republiky. Cílem dohody se zkratkou ACTA v názvu je vytvořit pravidla pro dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu. Podle protestujících ale může mít dohoda řadu vedlejších dopadů včetně zásadu do osobních dat.

„Dohoda ukládá poskytovatelům internetového připojení, aby kontrolovali obsah přenášený po síti. Kontrolovat by museli všechno včetně mailů. Je to omezování svobody a internet je zatím jediné svobodné médium,“ řekl šestnáctiletý student Petr.

„Výsledkem bude tvrdá cenzura a vznikne nebezpečí, že nebudete vědět, kdo si prohlíží vaše data v počítači. Poskytovatel bude muset zajistit, že se jeho uživatel na určité stránky nedostane, ale kdo rozhodne o tom, která stránka má nelegální obsah?“ vysvětloval další ze studentů Pavel Válek.

„Bojujem i za vás,“ skandovali také demonstranti. Hrozí podle nich, že se dohoda ACTA dotkne celé ekonomiky, protože firmám se zvednou náklady za používání programů, což se promítne do ceny jejich výrobků.

„Myslím, že na světě jsou daleko důležitější věci než ty, které má řešit dohoda ACTA. Je to zbytečné vyhazování peněz, které by mohly posloužit na lepší účel,“ řekl osmnáctiletý Lukáš, student oboru ochrany přírody a životního prostředí.

Na Facebooku ohlásilo účast 550 lidí, u radnice se jich ve dvě odpoledne sešlo kolem tří set. Na shromáždění dohlíželo dvacet příslušníků městské a republikové policie. Před radnici vyšel i starosta Zdeněk Brož (nez.).

„Kdyby jich tu nebylo tolik, pozval bych je nahoru do zasedačky k diskusi. Vím, oč jim jde, v jejich věku bych asi reagoval stejně. Chovají se slušně, jsou to sympatičtí lidé. Kdyby někdo předem požádal o povolení demonstrace, určitě by je dostal,“ řekl starosta.

Shromáždění nemělo povolení, ale nebyl znám žádný organizátor, takže nebylo koho pokutovat. Za mohutného skandování, jaké znělo ulicemi naposledy v roce 1989, se dav s transparentem v čele po tři čtvrtě hodině vydal po Hlavní třídě k obchodnímu domu Jednota, pak se obrátil zpět a kolem pošty a přes náměstí Republiky došel znovu k radnici. Znovu se pak vydal centrem k jednotě, kde se v půl čtvrté odpoledne demonstranti rozešli. Při zastávkách podepisovali petici, kterou odešlou na adresu České pirátské strany do Brna.

„Doufám, že to bude mít nějaký dopad. Byli jsme vidět a slyšet. Protesty se konají po celé republice, vláda snad zjistí, že nejsme spokojeni, a o dohodě ACTA bude veřejná diskuse. Bude šance ji přepracovat,“ řekl dvacetiletý Tomáš Večeř ze Šumperka, který na internetu tráví pět až šest hodin denně.