„Mimo soutěž máme devět týmů, pokračuje osm družstev,“ informoval ve středu 1. února dopoledne mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Podmínky letošního ročníku soutěže Winter Survival jsou opravdu extrémní. Závodníky vyčerpávají už jen desítky kilometrů, které musí ujít horským terénem. Plní přitom náročné úkoly, které prověřují jejich fyzickou zdatnost i psychickou odolnost. Po náročném dni museli vojáci v úterý večer strávit už druhou noc volné přírodě. To vše při teplotách, které padají pod mínus dvacet stupňů celsia.

„Takové mrazy, jako jsou letos, při Winter Survivalu nepamatuji. Většinou bylo do mínus dvanácti stupňů. Letos byly mrazy opravdu extrémní. Dvě noci teploty klesaly pod dvacet stupňů pod nulou, to se nám ještě nestalo,“ řekl Pazdera.

Již v závěru druhého dne první a náročnější části závodu odstoupilo sedm českých a jeden belgický tým. Důvod? Celkové vyčerpání, poraněné koleno nebo rozedřené paty.

„Chleba se láme po první části této etapy. Když vojáci přečkají po vyčerpávajícím dni v pohodě i druhou noc ve sněhu, závod většinou dokončí,“ uvedl hlavní rozhodčí závodu David Ullrich.

Někteří závodníci nevydrží psychicky. To když si uvědomí, že mají za sebou celý den putování s dvacetikilovou výbavou na zádech, před sebou další mrazivou noc venku a ráno je čeká stejná porce kilometrů a možná ještě náročnější úkoly. Ve středu ráno vzdal závod další tým.

Zbývající posádky během středy čekalo poskytování první pomoci nebo takzvaná dráha bojovníka. V ní musely lézt přes překážky, plížit se pod nataženým lanem nebo běžet s padesátikilovým batohem na zádech.

Náročnou disciplínou je i takzvaný balancér. Členové týmů měli za úkol překonat vzdálenost mezi vrcholkem patnáctimetrové skály a korunou nedalekého stromu. Jeden šel po dřevěné kládě, další dva jeho kolegové po natažených lanech. Disciplína byla náročná především psychicky – závodníci se musejí vzájemně vyvažovat. Když spadl jeden, zbylé dva strhl dolů.

„Překonat celou šestimetrovou vzdálenost se podařilo jen jednomu polskému týmu,“ poznamenal Pazdera.

Winter Survival je vytrvalostní závod armádních týmů. Odehrává se ve vrcholových partiích Jeseníků. Odstartoval v pondělí 30. ledna a jeho závěr je naplánován na pátek 3. února.