„Původně jsme chtěli stavět dům s deseti byty, ale územní plán nám povoluje jen osm, a to ještě na jediném místě ve městě,“ řekla starostka Vidnavy Eva Pavličíková (ČSSD) k záměru, na který chce radnice získat dotaci z ministerstva pro místní rozvoj.

Výstavba si totiž vyžádá částku kolem deseti milionů korun, které město ve svém rozpočtu nemá. „Budeme si muset vzít úvěr, ale byty potřebujeme, jsou pro nás nutností,“ řekla starostka.

Vidnava je malé město, ale v seznamu mají na radnici přes čtyřicet žádostí o byty. „A nejen od lidí z Vidnavy. Lidi by se k nám rádi stěhovali, ale my jim bohužel nemáme co nabídnout,“ přiblížila situaci starostka.

Volné parcely nemají ve Vidnavě ani pro soukromníky. Podle stávajícího územního plánu má město jen pět volných parcel na výstavbu rodinných domů. „Žádosti se nám množí, a proto připravujeme změnu územního plánu, která se bude týkat výběru lokalit pro domy a rodinnou výstavbu.

V připravovaném domě má vzniknout jeden byt o velikosti tři plus jedna, čtyři dvoupokojové byty a tři jednopokojové. Jeden z dvoupokojových bytů bude mít úpravu pro vozíčkáře.

Obyvatelé Vidnavy záměr radnice vítají. I umístění domu v prostoru, kde část zabírají zahrádky, chválí. „Určitě je to dobrý nápad. Lidí ve Vidnavě přibývá a hlavně mladí nemají kde bydlet. Do tohoto domu s menšími byty by mohli jít starší lidé, kteří bydlí ve velkých bytech a rádi by je vyměnili za menší,“ řekla Oldřiška Blahová.