„Bylo hezky, přijelo dost lidí, zhruba 3000," pochvaloval si provozovatel střediska v Koutech na Šumpersku Petr Marek. Spokojený byl i jeho kolega, majitel areálu Kaste v Petříkově na Jesenicku František Kaštyl. „Víkend byl velice příjemný, dnes svítilo i sluníčko. Návštěvnost byla velice slušná, parkoviště jsme měli skoro plné," uvedl Kaštyl. Podobně tomu bylo i v Branné na Šumpersku. „Víkend byl o dost lepší než minulý týden," konstatoval provozovatel Rostislav Procházka.

V Jeseníkách je podle horské služby v průměru do 70 centimetrů sněhu. Nový přírodní sníh výrazně vylepšil i podmínky pro běžecké lyžování. Běžkaři tak mohli vyrazit na upravené trasy například v okolí Paprsku, z Červenohorského sedla na Švýcárnu, Ovčárnu a Praděd nebo kolem Karlova a Skřítku. Podle provozovatelů středisek vyrazily o víkendu do stop stovky běžkařů. „Nechali se vyvézt nahoru a šli na magistrálu. Tratě jsou upravené, museli být spokojení," míní Kaštyl.

Velmi dobré podmínky pro lyžování jsou i v nejvýše položeném areálu na Ovčárně, kde se kvůli poloze v národní přírodní rezervaci nemůže zasněžovat. Lyžaři jej ale zatím opomíjejí. „Sněhu máme dostatek, lidé tu ale nejsou žádní. Také hotely a penziony v okolí jsou prázdné," povzdechl si provozovatel Josef Figura. Podle něj je příčinou nezájmu lyžařů o středisko několikasetkorunový poplatek, který se vybírá za výjezd na Ovčárnu. „Zkuste dát podobnou závoru před 'Špindl' a uvidíte, kolik tam přijede lidí," dodal Figura.

Horská služba podle dispečera Jaroslava Tejnského tento týden ošetřila 41 zraněných, u čtyř zasahoval také lékař. „Všechna zranění, kde byla nutná přítomnost lékaře, se stala o víkendu. U úrazu ve Starém Městě pod Sněžníkem zasahoval i vrtulník," řekl ČTK Tejnský s tím, že ze zmíněného počtu se o víkendu stalo 22 úrazů.

Díky sněhové nadílce v posledních dnech jsou v provozu i vleky v níže položených střediscích Olomouckého kraje. Lyžařské podmínky se výrazně zlepšily například v Hlubočkách, ve středisku vzdáleném jen pár kilometrů od Olomouce. "V průměru máme asi 40 centimetrů sněhu, všechno je v provozu. Lidí bylo o víkendu hodně," pochvaloval si provozovatel střediska Michal Stojmenov.––