Rytíři v plné zbroji, následováni novodobějšími mušketýry, kejklíři a dámy v róbách střižených renesancí, řinčení zbraní, rachot střel a bubnování – to byl rámec prvního dne slavností, při nichž si Šumperk už podesáté připomněl událost ze své historie - sjezd moravských a slezských stavů. 4. června 1490 se na šumperský zámek sjel výkvět zemské šlechty, aby se dohodl, že podpoří volbu Vladislava Jagellonského českým králem.

Na středověké konšely si na náměstí u radnice zahráli současní představitelé města – místostarostové Marek Zapletal a Petr Suchomel a také hosté z partnerských měst Nysy a Prievidzy včetně nyské starostky Jolanty Barské.

Nechyběla tradiční ceremonie přijetí stavů a poté, co členové šermířských skupin v roli šlechticů předvedli své souboje, vydal se průvod za svitu hořících loučí a zvuku bubnů ulicemi města do Sadů 1. máje, kde program ukončil velkolepý ohňostroj.

„V Prievidze máme taky městské slavnosti, ale nejsou tak propracované jako ty vaše. Je to zážitek, navíc středověké šaty mám na sobě poprvé,“ hodnotil program zástupce prievidzského primátora Milan Derer.

Sady 1. máje vyhlížely v sobotu jako středověké ležení – stany tu rozložily šermířské spolky a po celou sobotu se tu odehrával pestrý kaleidoskop rytířských her, soutěží, hudebních produkcí, turnajů a soutěží pro dětí.